Van 4—4—'91 tot en met 6—4—'91 waren vrijwilligers en medewerkers van de Stichting Landschapsverzorging Zeeland te gast bij de organisatie Belgische Natuur- en Vogelreservaten (BNVR) in de omgeving Mechelen—Leuven. Over het vrijwilligerswerk werden ervaringen uitgewisseld. Er werd een bezoek gebracht aan verschillende natuurgebieden: Mechels Broek, Meerdaalwoud, Doode Bemde en Tor-fbroek. In dit laatste reservaat werd ook gewerkt; er werd een bruggetje gebouwd en gemaaid met de zeis- Hoewel als eigenaar van natuurgebieden vergelijkbaar met Natuurmonumenten, verschilt B.N.V.R. hiervan doordat het beheerswerk door vrijwilligers wordt gedaan. 7 hal-f -februari a-f te ronden- Bij de regionale vogelwerkgroepen kan men meer te weten komen over de plaatsen waar nog steenuilen voorkomen, zodat daar met de planning van de projekten rekening gehouden kan worden. Dat vrijwillige landschapsverzorgers niet alleen het lee-fgebied van de steenuil kunnen behouden o-f maken zal duidelijc zijn als je denkt aan die 10 ha- die een koppeltje nodig hee-ft. Waar vind je nog 10—tallen ha- ruige weilandjes, dijkbermen, etc-, nodig voor een levensvatbare populatie? Naast goedwillende boeren kan de overheid daar aan bijdragen door bestemmingsplannen aan te passen o-f geschikte gebieden als relatienota- gebied aan te wijzen o-f door aan natuurontwikkeling te doen in het kader van het Natuur Beleids Plan. Voor de vogelaars is het zaak de steenuilenstand op de voet te volgen en zonodig vroegtijdig aan de bel te trekken om de overheid te wijzen op haar verantwoordelijkheid ten aanzien van het behoud van de steenuil en zijn lee-f omgeving. 6 Gebruikte literatuur: Natuurbeheer in Nederland 2 "Dieren" van het RIN (Rijksinstituut voor Natuurbeheer) Petersons vogelgids Vogels tussen Zwin en Sae-ftinghe (M.A.Buise, F-L.L. Tombeur) Kontaktpersoon en vrijwilliger van Werkgroep Landschapsverzorging Walcheren BELGIE

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1991 | | pagina 5