Deze overeenkomst met SLZ was reden om BNVR uit te nodigen voor een meerdaagse uitwisseling (Meer informatie over de BNVR in Boom in, -februari *90). Naast BNVR—medewerkers was een, beperkt, aantal Belgische vrijwilligers aanwezig bij de diverse programma onderdelen. Zij zijn zeer betrokken bij een gebied, doordat ze uitsluitend voor en in *hun? reservaat werken. Gver de bezochte reservaten maakte Lucien Calle een uitgebreid verslag waarvan hier een uitreksel van twee van de bezochte gebieden MECHELS BROEK Ligging: Dijlevallei, iets ten zuiden van Mechelen. Oppervlakte ongeveer 60 ha. Het Mechels Broek kon als groot gebied ineens worden aangeschaft omdat de diverse stukjes al onteigend waren i.v.m. de plannen om van dit gebied een reserve opslagplaats te maken voor opvang van water om te voorkomen dat Mechelen bij te hoge rivierwaterstand zou overstromen. Deze plannen gingen niet door. Nog steeds wordt de oppervlakte verder uitgebreid.Het beheer is voornamelijk gericht op weidevogels. Als broedvogel komen hier o.a. voor: Slobeend, Wintertaling, Blauwborst en Watersnip. Als opmerkelijke wintergasten komen er tot ongeveer 50 Smienten voor. Naar Nederlandse maatstaven is de weidevogelstand niet erg indrukwekkend; 8 Als beheersmaatregelen neemt men hier maaien en bemesten, met stalmest wat uit het gebied zelf afkomstig is (hooilanden). Er wordt begraasd door het Galloway rund. Inplaats van verder verschralen kiest men hier om, weliswaar in beperkte mate, te bemesten. Enerzijds om voor de weidevogels een niet al te schrale vegetatie te creren. Anderzijds omdat verdere verschraling ook in botanisch opzicht geen zin heeft. Een ontwikkeling richting blauwgrasland is hier niet mogelijk volgens de excursieleiders, omdat de bodem geen veen bevat. Een steeds maar verdere verschraling zou hier naar een struisgrasweide leiden. Enkele van de weilanden lagen wel erg strak, niks geen hollebollig relief. Enige natuurbouw, in de vorm van wat putjes en slootjes overweegt men hier met onze Belgische excursieleiders ontspon zich dan ook al snel een discussie over de zin van dit beheer. Als wij niet zorgen voor de kleinere "rand" populaties dan zal dat ook zijn invloed hebben op de grotere Nederlandse weidevogelpopulaties, was hun argument. 9

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1991 | | pagina 6