18 Hoe je het doen moest had je hem niet te leren. Vroeger was wilgen knotten immers iets wat bij het vaste takenpakket hoorde. Boeren konden toen het recht op het zogenaamde "gewaai", de takken die van de wilgen langs een weg of een dijk gesnoeid konden worden, kopen. Het wilgehout kon op de boerderij voor allerlei nuttige zaken gebruikt worden. Het werk van de West-Zeeuws-Vlaamse knotwerkgroep wordt gecoördineerd door Sjaak Herman, die lid is van *t Duumpje en toevallig ook werkt voor de SLZ. "Hij legt ook uit wat het nut is van het werk enzo" vertellen de Van 't Westeindes waarderend. Oude verweerde tronken zijn veel waard, hele levengemeenschappen bestaan erop. Door het in stand houden van stukjes natuur zo hier en daar, knotbomen, drinkputten, etc., creëer je linten in het landschap. Dit heeft als voordeel boven geisoleerde natuurgebieden dat dieren zich langs deze linten kunnen verplaatsen. Ze zijn niet aan een plek gebonden, er vindt uitwisseling plaats. Mooi werk toch, dat bomen knotten!! Bovendien is het ook leuk om samen met anderen in de natuur te werken. Alhoewel er soms ook wel tegenvallers zijn. T komt voor dat je hard hebt staan zwoegen om een rij wilgen te redden en niet lang daarna de boerderij waar ze bij horen verkocht wordt en de bomen vervolgens gerooid. Een wijziging in het bestemmingsplan kan hetzelfde effect hebben. Niet leutig!! 19 en werd ook, via een cursus, bevoegd als controleur voor de vogelwet. Toen hij weer naar het Zeeuws—Vlaamse verhuisde hee-Ft hij geholpen de natuurbeschermingsvereniging *t Duumpje nieuw leven in te blazen. Hij was vij-f jaar lang penningmeester en actief in verschillende werkgroepen. Momenteel is hij lid van de vogelwerkgroep en de knotwerkgroep. *t Duumpje is tegenwoordig een vereniging met ongeveer vijfhonderd leden met een professioneel ogend en zeer gewaardeerd verenigingsblad. Behalve de genoemde vogel en knotwerkgroepen is er ook een plantenwerkgroep en planologiewerkgroep. Op de school waar hij werkt is Petrus specialist voor de kennis—der natuurlessen. Hij neemt de kinderen ook af en toe mee op excursie en liet de kinderen van de bovenbouw in het verleden ook wel eens meedoen met het wilgen knotten, als ze daar zin in hadden. Hij vindt echter dat de kinderen daar tegenwoordig weinig animo voor hebben. Vaak hebben ze een sport of iets anders te doen op de zaterdag. Penei oner :i. ng Net als zijn zoon heeft van *t Westeinde senior belangstelling voor de natuur en vindt hij het plezierig om bezig te zijn in de buitenlucht. Toen hij na zijn pensionering niet zo veel meer om handen had werd hij door Petrus bi de knotwerkgroep betrokken en is nu nog steeds om de week van de partij, als de werkgroep weer aan de slag gaat.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1991 | | pagina 11