Hoogstam De stokzaag komt bij ons op een andere manier van pas. Het op snoeien van bomen behoort immrs zelden tot onze aandachtspunten. Maar in de hoogstammen komt de zaag zeker van pas. Zoals eerder gezegd moeten we soms erg hoog zijn. Je kunt dan de stokzaag mee de ladder opnemen, de boom in, tot zo hoog als je 22 kunt of durft gaan. Vervolgens kun je de stokzaag in stelling brengen die je dus precies in staat stelt om die tak te bereiken die eigenlijk te hoog zat. Te weinig wordt er aan gedacht dat je zo'n stokzaag ook in de breedte kunt gebruiken, dus horizontaal. Je ladder staat immers steeds in het hart van de boom maar de kroon is veel breder. Dus ook hier biedt de stokzaag een uitkomst. Vanaf de ladder kun je met de stokzaag takken bereiken die ver aan de buitenkant van de kroon zitten. En juist die buitenkant van de kroon is vaak zo sterk dichtgegroeid dat er flink gesnoeid moet worden. Uiteraard is deze zaag ook vanaf de grond bruikbaar. Trek Binnen onze stichting hebben we twee soorten stokzaag in gebruik; de zware stokzaag, vergelijkbaar met een jirizaag op stelten en de licht stokzaag die meer weg heeft van een snoeizaagje. Logisch dat de zware stokzaag met zijn grove betanding gebruikt moet worden voor het afzagen van redelijk: zware takken. Met de lichte stokzaag daarentegen kunnen wat lichtere takken gezaagd worden. Beide zagen hebben een zogenaamde holle tandpuntenlijn en de tanden staan geslepen op 'trek'. Dus alleen bij een trekkende beweging trekt de 23 VAN HET HOOGSTE NIVEAU Hoog, hoger, hoogst, Het zijn alleen de echte waaghalzen, idioten en lijders aan levensmoeheid, die de driedelige ladder geheel uitschuiven om vervolgens vanaf det hoogste punt nog hoger te klimmen in die onwaarschijnlijk hoge pereboom. Echt verstandig is dit zelden, zeker zonder speciale veiligheidsgordels, maar daar komen we wellicht een ander keer nog op terug. Voor verstandiger mensen is er een zaag uitgevonden met een wat ouderwets aandoende afstandsbediening: de stokzaag. Je kunt daarmee zagen op plaatsen waar je normaal niet bij kunt; het meest wordt de stokzaag gebruikt bij het opsnoeien van bomen. Je ziet ze wel eens langs de polderwegen, de snoeiers die van boom tot boom gaan met op hun schouders de lange stokzaag. Daarmee kunnen ze dan tot op een hoogte van enkele meters de onderste takken weghalen. Een klus voor de doorzetters wanneer het gaat om kilometerslange rijen van b.v. populier.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1991 | | pagina 13