EEDSCHAPPEN tl zaag zich in het hout. Het verschil tussen licht en zwaar zit hem niet alleen in de zaag zelf, maar ook in de stok. De zware stokzaag wordt met twee vleugelmoeren bevestigd op een vrij zware aluminium ronde buis van ongeveer twee meter lang. Deze stok is eventueel met eenzel-Fde deel middels een tussenstukje te verlengen. Het geheel is vrij zwaar maar dus ook redelij< stevig. De lichte stokzaag wordt via een *kliksysteem' bevestigd op een aluminium uitschuifbare stok. Met twee ringen die je los o-f vast draait kun je de stok dus twee keer verlengen tot een maximum lengte van zo'n 3,5 meter. Voor beide typen, maar vooral voor de lichte stokzaag geldt dat hoe langer de stok des te moeilijker is het geheel bruikbaar. Door de grote lengte van de stok gaat een deel van de kracht verloren door het doorbuigen van de stok. Probeer daarom altijd de stok zo kort mogelijk te houden. Bij de lichte stok treedt boivendien het zeer vervelende verschijnsel op dat de stokken op den duur krom gaan staan; daardoor wordt in— en uitschuiven nagenoeg onmogelijk. Zoals voor ieder stuk gereedschap geldt ook hier dat er vooren nadelen aanzitten. Het voordeel is nu duidelijk; het nadeel is de vrij lastige hanteerbaarheid, vooral bij extra lange stok. De zware stokzaag heeft als bijkomend nadeel dat die door de lengte van de stok soms lastig is mee te nemen in de auto. 24 Rupsenschaar Overigens moeten we niet vergeten dat er ook een snoeischaar op stok is, de zogenaamde rupsenschaar. Deze wordt ook weer bevestigd op aluminium telescoopstok en de schaar wordt bediend met een touw. Trek aan het touwtje en de messen trekken zich samen. Vooral voor dunne takjes die je met de stokzaag niet kunt zagen (vanwege het doorzwiepen) is deze rupsenschaar een bijzonder handige aanvulling op de gereedschaps—uitzet Peter Maas 25

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1991 | | pagina 14