6 Tot slot Het boekje 'natuurontwikkeling voor beginners* geeft een groot aantal ideeën voor kleinschalige projecten. Het meest treffende daarbij is, dat de vele voorbeelden in de afgelopen jaren al gerealiseerd zijn. Het werkt dus echt! Het blijft niet steken in theoretische formules, maar we kunnen er echt mee aan de slag, en wel direkt! Er zijn zeker nog veel meer goede voorbeelden of ideeën. Deze zijn van harte welkom: geef ze door, eventueel in de vorm van een artikel voor de Boom In! De nationale werkdag in het landschap zal in 1992 gedeeltelijk in het teken staan van mogelijkheden voor kleinschalige natuurontwikkeling. Thema is 'natuur om de hoek', datum is 10 oktober. Daarbij denken we aan erven, tuinen, terreintjes in of bij de bebouwde kom. Ook wat dit betreft zijn voorbeelden of ideeën nog van harte welkom! Foort Minnaard 7 een privé natuurterrein van te maken. Vrijwilligers spelen een wat andere rol. Zij kunnen eigenaren helpen bij het realiseren van het bovenstaande, zij kunnen eigenaren wijzen op mogelijkheden, zij kunnen ideeën aanleveren, ze kunnen plannen maken, ze kunnen de overheid proberen te beïnvloeden, en ze kunnen proberen medestanders te werven voor het realiseren van plannen. Bovendien kunnen ze een rol spelen bij het verhogen van de acceptatie van ontwikkelingen bij omwonenden. tekening: Loet van Mol U/JS EIGENAREN Op hOöEUJKHEDEk! HU4 GfcNP. Tenslotte kunnen ze zelf terreintjes in beheer krijgen, waar ze dan zelf maatregelen kunnen nemen. De overheid, in het boekje vooral de lokale overheid, dus gemeenten en waterschappen, speelt twee rollen. Ten eerste als eigenaar van vele terreinen en terreintjes; daar kan ze dus zelf aan de slag. Ten tweede een rol spelen bij stimuleren van particulieren, bij vrijwilligersinitiatieven, opstellen landschapsbeleidsplan met aandacht voor kleinschalige natuurontwikkeling, beschikbaar stellen financien, enzovoorts.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1991 | | pagina 5