Strop Misschien wel het belangrijkste waar je op moet letten is de verankering- Is die wel stevig genoeg, want anders kun je je voorstellen dat niet de boom omgaat, maar dat de verankering de 'lucht invliegt'. Meestal wordt hiervoor een boom gebruikt- Zo laag mogelijk aan de stam wordt de kabel van de lier met een speciale nylonstrop rond de boom bevestigd- Pas op voor beschadigingen Vervolgens maak je de stalen kabel vast aan de om te trekken boom, ook weer met behulp van een speciale strop- Hierbij is het belangrijk om op de hoogte te letten- In principe moet je die zo hoog mogelijk vast maken, maar ook weer niet t hoog omdat anders de boom gaat 'doorveren'- Als leidraad kun je aanhouden een hoogte van 2/3 of 3/4 van de boomhoogte. De stalen kabel wordt dan door de lier heengevoerd, op spanning gezet en het geheel is klaar voor aktie. Zorg er voor dat de vallende boom niet tot aan de lier reikt, dus bepaal eerst zorgvuldig de valrichting en de hoogte van de boom en hou voldoende a-fstand. Tot zover simpel, maar wat als de boom scheefhangt Met de tir-for kun je dan de valrichting 'a-fdwingen'. De kabels worden gespannen recht tegenover de hangrichting. Dit moet precies zi ji en mag niet meer dan tien graden a-fwijken anders bestaat het gevaar dat de boom opzij gaat zwiepen. Zijn de kabels bevestigd, dan kan het zagen beginnen. 16 Eerst de valker-f aan de zijde van de valrichting (is dus dezel-Fde als de kant waar de lier bevestigd is). Voor een valker-F geldt dat de hoogte ervan (h) de helft is van de diepte (d). (Dit geldt voor een rechtopstaande boom. Voor een schuinhangende boom moet die hoogte groter zijn om de schuinstand te corrigeren). Daarna, aan de andere kant, de velsnede zagen- Hiervoor geldt steeds dat deze op gelijke hoogte o-f iets hoger dan het midden van de valker-f moet zitten. Laat een grotere breuklijst dan normaal staan, waarover straks de vallende boom kan scharnieren. Nu is het zagen klaar en kun je met de handlier de boom over het dode punt heen trekken- De breuklijst kraakt hierbij en de valkerf stuurt de boom in de juiste richting. Dit is natuurlijk allemaal theorie- In de praktijk werkt het alleen zo als je de nodige ervaring hebt en heel goed weet hoe je een boom in zijn val kunt sturen- Heb je daarin geen ervaring en ben je van plan om de handlier te gebruiken om een boom te sturen waarvan je niet weet in welke richting die gaat vallen, dan is dat vragen om moeilijkheden. 17

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1992 | | pagina 10