f sJONZE BIBLIOTHEEK K i n k Tot slot nog een opmerking over de kabels. Dit zijn sterke stalen kabels. Hanteer ze steeds met goede handschoenen. Ook hier geldt weer dat ondeskundig gebruik de zaak goed kan verknallen. Een lus o-f knak in de kabel bijvoorbeeld geeft onherroepelijk en onherstelbaar verzwakking van de kabel (de spreekwoordelijke kink in de kabel). Doorvoer van de kabel moet letterlijk gesmeerd lopen (milieuvriendelijke olie!), maar met de kabel mag er geen grond of vuil meegevoerd worden in de tirfor. Voor de specialisten kan er met een handlier nog meer gedaan worden. Opzij hangende bomen kunnen met behulp van een extra stuurlijn (we werken dan dus met twee handlieren tegelijk) in de gewenste valrichting gedwongen worden. En is de kapaciteit van de handlier niet zwaar genoeg, dan is deze te vergroten door het gebruik van een of meer voetblokken (katrollen). In zo'n geval moet er meer kabel door de lier heen gehaald worden voor hetzelfde effekt, maar de kracht kan er wel aanzienlijk mee worden opgevoerd. Tot slot Handlieren worden gerekend tot de hijsgereedschappen waarvoor (wettelijke) veiligheidseisen (normen) met betrekking tot de onderstaande punten worden gesteld kabels haken en ogen stroppen (kettingen) voetblokken. Nogmaals een teken dus dat het geen speelgoed is en alleen maar kan worden gehanteerd door mensen die verstand van zaken hebben. Peter Maas MONUMENTALE BOMEN Uit het register van monumentale bomen koos Gerrit de Graaff 70 markante bomen om in dit boek hun verhaal te vertellen, zoals de breukeboom van IJde, de Florisboom van Muiderberg en de koortsboom van Overasselt. 19

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1992 | | pagina 11