veertien, N.J.N.—leden (Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie). Op de adressenlijst van Gerard, die de aankondigingen voor de werkdagen verstuurt, staan 24 namen, maar sommigen daarvan zie je nooit. De ene keer wordt er gewerkt met een groep van twintig mensen, de andere keer komen er maar drie opdagen, dat wisselt heel sterk. Men werkt eens per maand, 's zomers wat minder. Altijd op een zaterdag vana-f negen uur 's morgens tot een uur o-f vier 's middags. Er wordt gewerkt op steeds wisselende lokaties. "Het gaat in de praktijk zo", vertelt Gerard, "Harry rijdt door de week in z'n auto over het eiland, speurend, hij ziet wat, gaat erop af en dat is dan de plek waar we de eerstvolgende keer gaan werken." Soms is dat maar kort van tevoren bekend en dan krijgt Gerard van de vrijwilligers commentaar dat hij de brie-f jes te laat verstuurt. Maar verder is het allemaal aardig geregeld. Gereedschappen hebben ze van de SLZ in bruikleen. Als er iets zoek raakt o-f kapot gaat moeten ze het zel-f betalen, wat dan weer kan van de onderhoudsvergoeding die de Schouwse werkgroep van diezel-fde SLZ krijgt. Daarvan worden ook soep, koffie en thee, benzine en postzegels betaald. Het geld wat overblijft wordt gespaard, met de bedoeling daar in de toekomst plantmateriaal van te betalen. Aktief terreinbeheer is een werkgroep van de Natuur— en Vogelwacht, (dit is de natuurbeschermingsvereniging voor Schouwen— Duiveland), maar de groep opereert zeer 10 Zooitje wilgen 11 zelfstandig. Aankondigingen voor werkdagen verschijnen uiteraard wel in het blad van de Natuur— en Vogelwacht, evenals in de Zierikzeese Nieuwsbode en soms in de PZC. Er is ook een doordeweekse vrijwilligersgroep actief op Schouwen— Duiveland, die eveneens door Harry Verkaart wordt begeleid (heeft dringend behoefte aan nieuw bloed). Behoefte aan een op het werk gerichte cursus hebben de vrijwilligers niet. "We vragen gewoon aan Harry hoe het moet", zegt één van de jongens. Veel mensen halen het niet in hun hoofd om op zo'n koude zaterdagmorgen op te staan om, zonder enige verdienste, ergens langs een dichtgevroren sloot takken van een boom te gaan staan zagen. Deze mensen wél, waarom?? "Tja, er zijn van die mensen...", begint er ééntje. Floris, van de NJN, vindt het "gewoon gezellig" en Henk vind het prettig om na zo'n dag buiten in de weer te zijn geweest, lekker moe (maar voldaan) te zijn. Als je werk hebt waarbij je steeds de hele dag binnen zit is het leuk om zo'n dagje buiten te werken en Gerard vind het leuk om buiten te zijn "met een doel" en dat doel vindt hij meer in het knotten van een zooitje wilgen dan in excursies van een natuurclub.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1992 | | pagina 7