Zeeuwse knol 14 De handlier laat zich omschrijven als een compromis tussen de ouderwetse 1 PK (zeeuwse knol) en de moderne high—tech 100 PK tractor- Je kunt er onwaarschijnlijk veel kracht mee uitoefenen- Binnen het landschapsonderhoud komt dat wel eens van pas: bomen die geveld moeten worden, maar scheef hangen en daardoor in een verkeerde richting dreigen te vallen. gevelde bomen die vast zijn komen te zitten. het omtrekken van bomen Nu klinkt het vellen van bomen niet direkt zo sympathiek, maar goed, het komt binnen onze klussenrij wel eens voor. Omtrekken van bomen doen we eigenlijk helemaal nooit, maar toch zit daar voor de natuur meer muziek in. Als je een boom omtrekt zonder de stam door te zagen, zal die omvallen en in zijn val een forse wortelkluit meenemen. Deze wortelkluit komt dan rechtop te staan, en juist daarin kunnen leuke dingen gebeuren. Een Ijsvogel bijvoorbeeld zou er zijn nest in kunnen maken, of een stelletje Oeverzwaluwen. In plaats van natuurvernieling noem je dit daarom natuurontwikkeling. Sch i etgebed Terug naar de handlier oftewel de Tirfor takel. Het is een handig apparaat, zeer bedrijfszeker, maar niet direkt iets waar je zomaar eventjes mee aan de slag gaat. Bezint eer ge begint geldt in dit geval zeker, want nogmaals je kunt er verschrikkelijk veel kracht mee inzetten. Doe je aan de een of de andere kant iets fout dan kunnen de gevolgen niet te overzien zijn en kun je beter een schietgebedje opzeggen in de hoop op hulp van hogerhand. Het principe is simpel. Je spant een kabel tussen de om te trekken boom, door de handlier heen, naar een verankering. Met de handlier kun je dan de kabel aantrekken tot een kracht van zo'n 1600 kg. De handlier heeft een ingenieus systeem om deze kabel door te voeren en vast te houden. Dan is het een kwestie van de hefboom gebruiken totdat er voldoende is aangespannen. Uiteraard is de lier, met breekpennen, beveiligd tegen overbelasting. retourhandel blokkeerhandel blokkeer pal invoeropening verankerhaak kabeluitvoeropening breekpallen doorvoerhandel

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1992 | | pagina 9