16 aanwezig, of te herleiden is, en waar ook wat van de oude gewassen is behouden. Voor verantwoord onderhoud of herstel van karakteristieke boerenerven of -tuinen is nadere kennis van deze vroegere structuur en beplanting onmisbaar. Ook bij de aanleg van moderne boerentuinen, bij bijvoorbeeld historische boerderijen, zou men aan de hand daarvan tot veel harmonischer ontwerpen kunnen komen. Helaas bestaat van dit alles geen goed overzicht en moet de actuele kennis als onvoldoende worden beschouwd om goed te kunnen adviseren. Werkg r oep Boer en e rven Eind 1988 is er een landelijke werkgroep gevormd met mensen die vanuit verschillende gezichtshoek met de boerentuin bezig zijn. Deze werkgroep heeft nauwe contacten met de werkgroep Boerderijen van de NCM en het postadres ervan is bij de NCM ondergebracht. De werkgroep bestaat onder meer uit tuin en landschapsarchitecten, botanici, foto grafen, een zaadteler en monumenten verzorgers. Onderwerpen die in de werkgroep aan de orde zijns stimuleren van inventarisatie, docu mentatie en onderzoek naar boerenerven; bevorderen van publikaties, zowel op wetenschappelijk als populair niveau; het maken van een voorlichtingsfilm; etc. 17 regelmatig wordt het er-f veranderd om bedrijfsgebouwen en bedrijfsvoering aan te passen aan nieuwe landbouwkundige eisen- De oude structuur verdwijnt daardoor en eventueel regionaal onderscheid valt in veel gevallen weg. Vaak krijgt de beplanting niet de tijd om te volgroeien» Als een boerderij zijn agrarische functie verliest krijgt het erf vaak in zijn geheel een woonfunctie. In sommige gevallen wordt de boerderij dan zoveel mogelijk: historisch verantwoord gerestaureerd, maar met erf en tuin rommelt men veelal maar wat aan. Gelukkig zijn er hier en daar nog boerderijen waar iets van de oude aanleg

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1992 | | pagina 10