ONZE BIBLIOTHEEK NATUURBEHEER; MARTIN HERMY Door onze zuiderburen is een prachtig boek uitgegeven over het beheer en behoud van de natuur. Dit boek wil een beeld geven van het hoe en waarom van natuurbeheer en geeft blijk van een grote deskundigheid op dit gebied. De eerste twee delen gaan specifiek over over natuurbeheer en behoud. Natuurbehoud is een maatschappelijke beweging met als actieveld de liefde—haat- relatie tussen mens en natuur. Natuurbeheer is het hoe en waarom van het onderhoud aan de natuur. De opbouw van ieder hoofdstuk over beheer bevat gewoonlijk de volgende elementen: een omschrijving, de belangrijkste omgevingsfactoren, de variatie in flora en fauna en hun gemeenschappen, de beheersdoelstellingen en maatregelen, hun effecten en eventueel een evaluatie van het beheer. In vrijwel ieder hoofdstuk is gepoogd het beheer van planten en dieren als een geheel te behandelen. 27 slaggereedschap. De rod ax laat zich vergelijken met de zware snoeibijl. Een evenlange steel, maar niet zo zwaar! Het blad van de bijl is namelijk niet massief maar is vervangen door een ingenieus mess sterk als een bijl, scherp als een bijl maar lichter in gewicht en dus handzamer. Mensen die er eenmaal mee gewerkt hebben willen vaak niets anders meer. De rodax combineert een groot raakvlak (recht mes) met een behoorlijk indringend vermogen, omdat het mes dunner en dus scherper is dan dat van de bijl. De rodax wordt bijvoor beeld veel gebruikt in het essenhakhout. Essehout is veel harder dan wilgehout, maar toch kan de rodax takken tot polsdikte goed aan. Het verwisselbare mes is bovendien praktisch in het onderhoud. Tot slot nogmaals de veiligheid. Bijlen zijn geen gereedschap voor kinderen. Wordt er bijvoorbeeld een scoutinggroep ingezet dan laat men beter de bijlen thuis, of et- moet zeer goede begeleiding zijn. Bovendien moet steeds gelden wat ook op een Atlas kraan te zien staats verbaden zich binnen de draaicirkel te bevinden. Er is maar een persoon die tegen deze regel mag zondigen, namelijk de chauffeur of, in ons geval, de gebruiker van de bijl zelf. De moraal van dit verhaal: houdt steeds voldoende afstand ten opzichte van je collega's. Een bijl die afketst kan soms raar terechtkomen. Kontroleer ook steeds of de steel goed vast zit. Zo niet, niet gebruiken, anders 'ligt de bijl al aan de wortel': de straf is dan nabij! Peter Maas

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1992 | | pagina 15