Wi1 Meyboom Ne11 i e WiId erom 14 WERKGROEP BOERENERVEN 15 Ook verricht hi_i een taak bij de publiciteit, waarbij zijn vaardigheid met de -fotocamera van pas kan komen. Door de SLZ worden ook gegeven verzameld over de planten en dieren die voorkomen rondom bv. de veedrinkputten in Zeeland. Omdat Tonnie veel verstand hee-ft van wilde planten denkt hij daar ook wel een steentje aan bij te kunnen dragen. Voor het snoeien van oude hoogstam— -fruitbomen hee-ft Tonnie wel eens een dag "cursus" gehad. Een instructie over het onderhoud aan jonge hoogstammen ligt in het verschiet. Verder hee-ft hij de bekwaamheden die voor zijn nieuwe baan nodig zijn voornamelijk in de praktijk geleerd, dat zal inmiddels duidelijk zijn. Vakanties brengt Tonnie meestal al landschappen en planten -fotogra-ferend door. Tonnies vriendin is biologe, dus dat komt goed uit. In de toekomst hoopt hij een leuk huis met een wat grotere tuin te kopen en zou hij eens een lange reis willen maken. Lie-fst een paar maanden naar Nepal, of Tibet. "Vroeger was ik alleen in de natuur van een streek geïnteresseerd", vertelt Tonnie, "de cultuur van een land waar ik op vakantie was, ging volledig langp me heen. Ik kwam thuis met enkel maar natuurfoto's, maar dat is nu aan het veranderen. Tegenwoordig fotografeer ik ook culturele dingen en mensen." Nederland heeft tot in het recente verleden een grote verscheidenheid aan typen boerentuinen gekend? minstens zoveel als er boerderijen zijn. Hoewel er evenals bij de boerderijen geen twee tuinen gelijk waren, konden tal van streekgebonden ver schillen worden onderscheiden. Deze uitten zich niet alleen in de inde ling en vormgeving van de tuin en in het plantensortiment van sier— en moestuin, maar ook in de situering van bedrijfs gebouwen, bomen, hagen, boomgaard en dergelijke op het erf. Ook de materialen voor erfverharding, hekken, bruggen en dergelijke verschilden. Een interessant aspect van de boerentuinen is het toegepaste plantensortiment. Sommige soorten hebben al eeuwenlang een vaste plek in de tuin voor de sier, als snijbloem, als geneeskruid of in de moestuin. Sommige wilde planten werden in de tuin gecultiveerd of gedoogd? andere kwamen via de boerentuin in de natuur terecht. Studie van de herkomst van de verschillende plantensoorten, de cultuurhistorische achtergrond van het gebruik, de huidige verspreiding e.d. kan buitengewoon waardevolle informatie opleveren. Karakteristieke boerenerven en —tuinen maakten in de afgelopen decennia in snel tempo plaats voor moderne erven. Veel onderdelen van het traditionele boerenerf hebben hun functie verloren en

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1992 | | pagina 9