Kadavers Een niet gering aantal insekten, vooral kevers, is gespecialiseerd in het opt ui- men van aas. Vooral de soorten die gebon den zijn aan grote kadavers behoren om begrijpelijke redenen tot onze zeer zeld zame insekten. Voor de insektenfauna zou het een goede zaak zijn uanneer een groot kadaver niet om hygiënische redenen ver wijderd wordt, maar op een plek buiten bereik van het publiek aan de natuur wordt overgelaten. In waterrijke gebieden moet men met het oog op het risico van botulisme echter zeer voorzichtig zijn. Vloedmerken In en onder de aanspoelzoom van onze gro te stromende wateren vindt men een groot aantal opmerkelijke insektensoorten Door de vervuiling van het oppervlaktewa ter is deze rijkdom sterk achteruitge gaan, maar nog steeds verdient dit micro biotoop onze aandacht. 4^._D i^erprgdukten Mest Mest is belangrijk als voedselbron en jachtterrein voor honderden soorten mest kevers, spiege1 kevers en vliegen. Konij nekeutels kunnen nestjes bevatten van kleine mierensoorten. Sommige vlinders zuigen ook op mest. Aard, hoeveelheid en plaats van depositie van mest moet een punt van aandacht zijn bij begraz i ngsbeproeven Traditionele mesthopen van ruige stalmest bij boerderijen, composthopen en andere opeenhopingen van organisch afval zijn door hun continuïteit, de door broei ook 's winters hoge temperatuur en hun situe ring in de marge van natuurterreinen van enige waarde. Nesten en halen Speciale aandacht als entomologisch waar devol microbiotoop verdienen de holen van diverse zoogdieren. Met name de relatief diepe holen van konijnen, vossen en das sen herbergen een niet zo soortenrijke maar wel interessante fauna van onge- wervelden met een voorkeur van een grot- tenmilieu. Ook in de nesten van mollen leven een aantal opmerkelijke insekten, vooral kevers en spinnen. Zelfs in mui zenesten leven homme1 soorten en speciale keversoorten Het op- en uitgeworpen, onbegroeide zand van molshopen en konijnenholen biedt graafbijen en -wespen vaak belangrijke nestgelegenheid, vooral wanneer overigens de vegetatie geheel gesloten is. Vogelnesten, ook spechtenesten en nest kasten, kunnen na het vertrek van de of ficiële bewoners, een interessante insek- tenfauna bevatten. Enkele tientallen soorten Micro1epidoptera ("motjes") leven in nesten van vogels als mussen of kool mezen van droog plantaardig materiaal 25

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1993 | | pagina 14