BEHEER Hakhout Dranjebosch, UJiEi 1 cheren Werkgroep Oranjebosch bestaat uit een vijftal mensen, die niet alleen te porren zijn voor vrijwillig natuurbeheer, maar ook voor het verwerken en stoken van hout Juist in hakhoutbeheer komt hout vrij wat niet al te dik is en weinig zijtakken heeft. Als het dan ook nog Es is, met prima brandwaarde en makkelijk kloofbaar, is het werk dubbel plezierig. Eeuwenoud Dat de Oranjebossers niet de eersten zijn die in dit bos oogsten blijkt uit de pu blicatie: Walcheren, een beeld van een landschap, van A.P. de Klerk. Rond 1580 werd in ditzelfde bos els en wilg gehakt. In 1682 werd in de 'Manteling', de jas van Walcheren, waar het bos deel van uit maakt, 3-, 6-, en 9-jarig 'rijs' geoogst voor herstel van de doorgebroken West- kappelse dijk. 18 Wilg en Els duiden op vocht; deze soorten vind je nog wel in het Oranjebos, ook als (vaak uitgebroken) hakhoutstobbe met grillige vormen. Later zijn het vooral Iep en Es die als hakhout beheerd worden. De ouderdom van het nu, na 25 jaar, in beheer genomen essenhakhoutschat ik op 70 jaar. Blokkade Is het nu zinvol om deze, intensieve, beheersvorm weer op te nemen? Voor uit voerig antwoord heb ik o.a. geput uit en verwijs ik voor diepgaander belangstel ling naar: Natuurtechnisch bosbeheer, van G. Londo Cte leen uit de SLZ-biblio- theek)Kernvraag is voor mij: wat is de ecologische meerwaarde van je beheer en rechtvaardigt die het blokkeren van een in gang zijnde natuurlijke ontwikkeling! 'VERÖUIN Oostkapelle

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1993 | | pagina 11