Kortweg maken de volgende zaken m.i» het hakhoutbeheer op deze lokatie zinvol: - de epifytengroei (mossen) op oude hak houtstobben - overgang van arm/droog naar rijke re/vochtiger bodem ter plaatse» - overgang creëren van bos naar weiland Cvlinders, insekten vleermuizen enz») - dekking voor zoogdieren (ree, herme lijn, bunzing, enz») - behoud/ontwikkeling van de kruidlaag, kenmerkend voor essenhakhout CRoberts- kruid, Bosveldkers, Penningkruid, Sleu telbloem) - de visuele, landschappelijke waarde - de cultuurhistorische waarde Slapen Spannend was voor ons of we de slapende knoppen hadden gewekt, na zoveel C25) jaar» Om de uitlopende knoppen te be schermen tegen wildvraat Cree) hadden we takhout rondom de stobben gestokenHet eerste groeiseizoen liet ruimte voor twijfel aan het resultaat» Deels ging het uitlopen Cte?) langzaam, deels werden de krachtiger uitlopers toch begraasd door de reeën» Na twee groeiseizoenen C'92 en '93) was het dan ook een verrassing te zien hoe weelderig het stuk erbij stond» Het het oog op de ontwikkeling van de kruidlaag hebben we gekozen voor het tra ditionele afvoeren van het takhout» Het grootste deel is door het Waterschap ge bruikt in de duinen, een klein deel is verwerkt tot houtril. 20 Bovenstaanders Naast oogsten in het Oranjebos C12 jaai lijkse cyclus) wilden we ook een gebaar maken naar de toekomst. Voor enkele bo men, Eik en Es, sprak het vanzelf dat ze tot in lengte van jaren hun plek in het hakhout houden als opgaande boom» Daar naast hebben we afsluitend vijf eiken geplant en essen ingeboet met behulp van een aantal kinderen: Nidas, Merijn, Floor, Dorien en Sanne, bedanktt Ook voor de bijdragen van volgende in stanties en mensen zijn we dankbaar: de heren Loudon en Davidse als vertegenwoor digers van de eigenaar (Stichting Over- duin), Frank Wisse van gemeente Veere, Waterschap en Wegschap Werkgroep Oranjebosch wordt gevorwd door Leo Kulker, Rita Voorberg, Hartha Vergouwe, Jo van de Klooster, Peter van der Vliet (verslag). 21

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1993 | | pagina 12