HOOGSTAMFRUITBOMEN-STAGE Als student aan de Internationale Agrari sche Hogeschool "Larenstein" in Velp, moet je in het derde jaar stage lopen» Dit heb ik gedaan bij de Stichting Land schapsverzorging Zeeland. Tijdens mijn stageperiode heb ik me beziggehouden met de volgende opdracht: Inventariseren van de hoogstamfruitbomen in het centraal gelegen deel van Zeeuws-V 1aanderenwaar bij in het bijzonder is gelet op de eco logische waarde» De gemeenten Axel, Sas van Gent, een groot gedeelte van de ge meente Terneuzenen het oostelijke punt je van de gemeente Hulst zijn geïnventa- r i seerd Hierover heb ik een verslag geschreven. Eeh boomgaard met rondom een meidoorn haag en een veedrinkput met knotbomenis het ideaal beeld wat ik voor ogen had. Vroeger kwamen deze elementen vaak samen voor bij een boerderij. Nu deze boomgaar den hun economische waarden hebben verlo ren (voornamelijk de laagstamfruitbomen) is er van het huidige percentage veel verdwenen. Hoogstamfruitbomen werden ge rooid, stierven af, of waaiden om. Vee drinkputten werden gedempt en hagen ge rooid. Dit is jammer, want deze karakte ristieke boom met in het voorjaar zijn prachtige bloesem hoort thuis in het Zeeuwse landschap. Tevens is de boomgaard een leef- en schuilplaats voor verschil lende diersoorten. 22 In totaal heb ik 180 boomgaarden geïnven- tar i seerd Samen met de eigenaar Cals hij/zij thuis was) is een vragenformulier ingevuld en is de boomgaard nader bekeken. Nadat alle gegevens waren verwerkt heb ik een beeld gekregen van de huidige toe stand. Er waren boomgaarden bij die nog volledig intact waren. Zo waren er ook boomgaarden bij die ernstig bedreigd wor den. De grootste groep zat hier tussen i n Als we de hoogstamboomgaarden willen be houden moeten er niet alleen jonge fruit bomen worden bijgeplant. Er moet ook on derhoud worden gepleegd aan de bestaande fruitbomen, en de stam van de jonge fruitbomen moet worden beschermd tegen het vee. De ecologische waarde kan worden verhoogd door naast de boomgaard nog andere ele menten aan te brengen, zoals: het graven van een veedrinkput, het aanplanten van een haag, en het snoeihout verwerken. Deze methode is een goed alternatief voor versnipperen of verbranden en het is een geschikte schuilplaats voor onder andere de kamsa1amander De Stichting is momenteel al bezig met het herstellen van de hoogstamboomgaar den, en ik hoop dat met dit verslag een bijdrage kan worden geleverd ter bevoi dering van de hoogstamboomgaard Frank Haaelink 23

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1993 | | pagina 13