VLP* Nu, zo'n tien jaar later, zijn er in Zeeland twee VLP's actief. Eén in Zeeuws- Vlaanderen en één ploeg voor de rest van Zeeland; het noorden en het midden dus, afgekort NMZ Spierkracht Werkzoekenden zijn er op het moment niet bij, de werkloosheid in Zeeland is ook immers niet zo groot meer. Nu zijn er Vutters, gepensioneerden, banenpoolers, UAO'ers. De VLP NMZ telt op het moment 10 mannen en 3 vrouwen Eén van vrouwen, Uil de Boef, is laatst nog te horen geweest op de radio. Een journalist van Omroep Zeeland interviewde haar, terwijl ze enthousiast wilgen aan het rooien was in de Verklikkerduinen. Het takken afkappen gaat haar goed af maar het uit de grond trekken van de tronken liet ze liever over aan haar mannelijke collega's, vertelde ze. Toch zijn er volgens Peter wel vrouwen die ook dit zware werk wel goed aankun nen. Elke man of vrouw begint met een basis-hoeveelheid spierkracht, die je verder opbouwt naarmate je dit werk langer doet. Dat geldt voor vrouwen natuurlijk net zo goed als voor mannen. Peter is er blij mee dat de groep een aantal vrouwen rijk is, de sfeer wordt daar altijd (nog) beter op, en de vrouwen verzetten minstens net zoveel werk als de mannen Naast al het goede werk voor natuur en landschap heeft de VLP volgens Peter nog 4 een andere belangrijke functie; namelijk voor de vrijwilligers zelf. Bijvoorbeeld als een opstapje naar een baan: vroeger waren er op Schouwen-Duiveland ook een paar door-de-weekse vrijwilligers, maar zij hebben nu een baan in de groenverzor ging Een werkdag Een werkdag begint voor Peter omstreeks kwart voor acht met het oppikken van vrijwilligers op bepaalde plaatsen en naar de werkplek voor die dag rijden. Soms is het wel een uur of half tien eer iedereen goed en wel aan het werk is, dit kost over het algemeen nogal wat tijd. Er wordt doorgewerkt tot drie uur, half vier in de middag, met natuurlijk een onder breking voor de inwendige mens. 's Och tends wordt over het algemeen het meeste werk verricht. De VLP NI1Z werkt drie dagen per week, maar natuurlijk kunnen de vrijwilligers uitmaken of ze al die dagen komen, of zomaar één of twee dagen per week. Meest al werkt men met een ploeg van 5 tot 8 vrijwilligers en een aantal betaalde krachten Verklikkerduinen In het najaar wordt er voornamelijk gemaaid, 's winters geknot en gesnoeid. Nu is het maaiseizoen zo'n beetje achter de rug. Ook dit jaar hebben ze weer in de verklikkerduinen gewerkt, voor het zesde 5

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1993 | | pagina 4