SNOEIHOUT EN MAAISEL. - GEEN PROBLEEM Jarenlang werd het snoei hout en aaaisel ongecontroleerd in de open lucht verbrand. Door een strenger lilieubeleid Herd dit stoken aan ban den gelegd. Het Hordt in Zeeland alsiaar loeilijker 01 een ontheffing aan te vragen voor het verbranden in de open lucht. Steeds vaker koit «en nu «et de vraag: Haar laten we het snoeihout of laaisel? Coipost Dit. probleem speelt natuurlijk ook enkele jaren bij de stichting» Doordat verbran den uordt verboden en storten steeds duurder of in de toekomst onmogelijk uordt, moet uorden gezocht naar een be taalbaar en bovendien milieuvriendelijk alternatief Composteren van snoeihout en maaisel op een composteerterrein is helaas niet goedkoop en aan het verkleinen en trans porteren kleven mi 1ieubezuarenzoals verbruik van brandstoffen en brandstof emissies Dit geldt niet of minder voor het compos teren van snoeihout en het op hopen zet ten van maaisel in of naast het element» Houtri11 en Een mogelijk alternatief om het snoeihout Cen maaisel) uel goedkoop en milieuvrien delijk te kunnen veruerken is het maken van houtrillen» Een houtril kan uorden 8 omschreven als een languerpig, maximaal 2,5 meter hoog bouuuerk van snoei-, dun- nings- en dikhout al dan niet opgesloten tussen palen» Houtril bij Axelse Sassing foto: Peter Haas Een houtril is een ideale Caanvulbare) bergingsplaats voor al het snoeihout» Het is eenvoudig toe te passen in houtuallen, meidoornheggen, naast drinkputten, etc» Ook het maaisel kan in de houtril uorden veruerktmet als vooruaarde dat er gaten in de houtril blijven, zodat insekten, vogels en andere organismen kunnen genie ten van het dood hout. Belangrijke functies van een houtril zijn de schuil-, broed- en nestelplaats voor insekten, zoogdieren, amfibieën en vogels en ontkiemingsplaats voor planten. Voorbeelden van houtrillen, die door de stichting zijn gemaakt, zijn te zien in het Poelbos Copvulling meidoornhaag) en in Aardenburg Choutril rondom drinkput)» Dit zijn slechts tuee van de vele projek- ten met houtrillen uitgevoerd door de stichting 9

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1993 | | pagina 6