waardevolle; bomen in ZEELAND Menigeen zal zich afvragen: waardevolle boien in Zeeland, zijn die er dan? Zeeland is i*«ers een provincie iet een open landschap. In verge lijking net andere provincies en zéker iet andere landen staan hier inderdaad weinig waardevolle bonen. Toch zijn er ook in Zeeland Nel boien waar we iet recht trots op logen zijn. Boien die een vergelijking iet andere op de nationale lijst van nonuietale boien iet glans kunnen doorstaan. Boien waarop we zuinig loeten zijn! Het begrip waardevolle bomen is een rela tief begrip. Er zijn diverse waarden die daarbij een rol spelen, zoals historische, landschap pelijke en ecologische. Vaak zijn de waarden niet exact meetbaar en derhalve mede afhankelijk van persoonlijke opvat tingen. Als we kijken naar de kolossale vleugelnoot in de tuin van het Gasthuis in Middelburg, zal niemand twijfelen aan de enorme waarde van deze boom. Met een omtrek van wel 780 centimeter is het, voorzover tot nu toe bekend, zelfs de op één na dikste boom in Nederland! Bovendien is het de oudste vleugelnoot in Neder1 and Landschappelijke waarde Bomen spelen een belangrijke rol bij de aankleding van het landschap. In Zeeland gaat het daarbij vooral om bomenrijen langs wegen en op dijken, windschermen rond boomgaarden en erfbeplantingenHet landschap is op dit moment aan het veran deren doordat twee boomsoorten aan het verdwijnen zijn die door hun dominante verschijning generaties lang het land schap vorm hebben gegeven. Het zijn de Hollandse iep, ondersoort Belgica, die overal op dijken en langs wegen wordt aangeplant en de Italiaanse populier die voornamelijk voor windschermen werd ge bruikt. De iep verdwijnt door de iepziek te, de Italiaanse populier door zijn hoge vatbaarheid voor andere ziekten. Ook een aantal typische klonen van de Eur-amerikaanse populieren verdwijnen uit ons landschap, zoals de Marilandica en de Serotina. Zij worden vervangen door ande re hoger houtproductieve populieren. Prachtige monumentale Marilandicas kunt u zien langs het Blauwe Torenpad te Sluis Deze machtige bomen met hun, met hun tot dertig meter hoge kronen, bepalen zeer nadrukkelijk het landschapsbeeld. Historische waarde Een boom heeft historische waarde als zijn leeftijd heel hoog is, de boom op een historische plaats groeit of in het kader van een historische gebeurtenis 13 Italiaanse populier

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1993 | | pagina 8