werd aangeplant. Veelvuldig zijn bijvoorbeeld Uilhelmina- bomen aangeplant, ter herinnering aan een bezoek of jubileum van koningin Uilhelmi- na. En nog maar kort geleden zijn in het hele land Beatrix1inden aangeplant. Oude bomen hebben veel meegemaakt. Zo staat er aan de Kruisweg bij Hoofdplaat, direct langs een sloot, een vijfentach- tigjarige zomereik. Tijdens de Tweede Uereldoorlog trof een bom deze eik, veel scherven boorden zich in de stam en een deel van de takken werd weggeslagen. Wonderwel overleefde de eik deze aanslag, flaar het was nog niet ge daan. Doordat de eik aan de slootkant groeide had hij maar aan één kant wortels kunnen vormen. De sloot moest enige tijd geleden een paar meter worden verlegd. De eik kon daarbij wel blijven staan, maar kwam nu aan de overkant van de sloot te staan. Daarbij verloor hij bijna al zijn wortels. Ook déze aanslag wist de eik te overleven. Nu staat de boom nog te kwijnen en alweer een nieuwe bedreiging is daar. Nieuwe aanplant van populieren zet de eik in de schaduw Overigens hebben diverse oorlogen ook voor bomen negatieve gevolgen gehad. Zo werd tijdens de Eerste Uereldoorlog hout van de Ualnoot gebruikt voor het maken van geweerkolven. In Zeeland, waar veel walnoten staan, zien we daarom bijna geen walnoten die ouder zijn dan honderd jaar. Overal waar gevochten is, zijn in oudere bomen granaatscherven terug te vinden. 14 Veel bomen waarvan een deel van de kroon of de stam werd weggeschoten groeiden door Nog steeds zijn er in ons landschap der gelijke misvormde bomen te zien. Langs de Torenweg bij Groede staat een oude paar- dekastanje waaronder een Frans kanon heeft staan schieten. Door de enorme hitte die daarbij vrij kwam is dat deel van de boom dat boven het kanon hing, weggeschroeid wat nu door de a-symmetrische vorm van de boom nog steeds te zien is. Ecologische Haarde De ecologische waarde van moonumentale bomen wordt bepaald door de hoeveelheid en de verscheidenheid van organismen die van oudere bomen afhankelijk zijn. Te denken valt bijvoorbeeld aan de holen- broeders onder de vogels, zoals spechten of boomkruipers, of aan de aanwezigheid van een kolonie vleermuizen. Zo zijn in de ruim tweehonderd jaar oude eiken op de Elderschans bij Aardenburg watervleermuizen en rosse vleermuizen aangetroffen. Spectaculair groot is ook het aantal soorten insekten en zwammen dat van oudere bomen afhankelijk is. Het zijn vooral de soorten die leven in minder vitaal, dood of rottend hout. Doordat bomen met veel stervend of dood hout in ons land meestal snel "opgeruimd" worden, krijgen de organismen nauwelijke een kans. Hier zou een mentaliteits- en beleidsverandering op zijn plaats zijn. 15

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1993 | | pagina 9