Enkele nieuwe vrijwilligersgroepen het grootste deel van het werk opknappen. Maar degene die dacht dat we nu ondertussen al op ons gat konden gaan zitten, kan uit deze cijfers opmaken dat dat nu niet èn nooit niet, het geval zal zijn. 17.500 Knotbomen eens in de 5 jaar knotten, dat zijn er dus 3.500 per jaar. En willen we het knotwilgen-bestand enigszins herstellen dat moeten er ieder jaar toch zeker zo'n 1000 wilgepoten de grond in. En eigen lijk is dat nog veel te weinig. Ga je er vanuit dat een knot wilg zo'n 60 jaar oud wordt (ook weer een natte vinger) dan zal je jaarlijks, wil je de huidige 30.000 bomen behou den, 500 bomen moeten ver vangen. Duizend bomen inplanten betekent in feite dus maar 500 nieuwe bomen per jaar. Rest de vraag op wat voor aantal je uiteindelijk weer uit wilt ko men. Misschien 100.000 bomen in totaal? Dan ben je dus met die 500 bomen per jaar al 200 jaar bezig om dat aantal te halen!! Persoonlijk vind ik dat iets te lang, want het lijkt me toch een mooi gezicht, Zeeland met 100.000 knotwilgen, laat staan met 200.000 of 300.000!!!!! Aanpoten dus!! Peter Maas 16 AOC Zeeland In de zomer van 1993 werd SLZ benaderd door Maria Ver- mue, biologielerares aan het Agrarisch Opleidings Centrum Zeeland (AOC) in Goes. Zij wilde tijdens de biologielessen graag af en toe buitenwerk doen, zoals onderzoek aan drink putten en onderhoud van landschapselementen. Hierdoor konden de leerlingen op een praktische manier kennis maken met natuur en landschap. De leerlingen van het AOC gaan later veelal werken in de landbouw of in de groenvoorziening. Het is dus van groot belang dat zij kennis maken met het landschapsonderhoud, en bijvoorbeeld ook met natuur- en milieuvriendelijke me thoden om snoeihout te verwerken. In hun latere beroep zullen zij dat goed kunnen gebruiken. SLZ was graag bereid om behulpzaam te zijn bij het uitvoeren van dit idee. Eerst moest er een project gevonden worden in de nabije omgeving van de school, omdat het veldwerk gedaan moest worden tijdens de biologieles. Deze opdracht was niet moei lijk. De omgeving van het Poelbos bij Goes leent zich hier uitstekend voor. Langs enkele fietspaden staan er 80 knotwil gen, die eigendom zijn van de gemeente Goes. De gemeente stemde in met adoptie van deze knotwilgen door het AOC. Iedere winter moeten ca. 20 wilgen geknot worden, uitgaande van een knotcyclus van vier jaar (een korte periode tussen de knotbeurten omdat het om jonge gezonde snelgroeiende bomen gaat). Er wordt niet alleen geknot. Het verwerken van het vrijkomende snoeihout en het maken van wilgepoten 17 De Boom In 1-94 De Boom In 1-94 In het winterseizoen 1993-1994 zijn weer diverse nieuwe groepen vrijwilligers betrokken geraakt bij het landschapsonderhoud Over twee van die groepen wordt hierna in het kort iets vermeld

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1994 | | pagina 10