Redactioneel Waardevolle bomen in Zeeland (2) Op het SLZ-kantoor staat sinds kort een nieuwe computer met bijbehorende laserprinter. Nil we er achter zijn hoe het allemaal werkt, blijkt dat je er leuke dingen mee kunt doen. Het uiterlijk van De Boom In drastisch veranderen, bijvoor beeld. Het zal je al wel zijn opgevallen. Hopelijk valt deze wijziging in goede aarde. Maar het leesplezier is natuurlijk niet alleen afhankelijk van het uiterlijk van een blaadje. De inhoud van de artikelen is natuurlijk toch waar het uiteindelijk om gaat. In dit nummer o.a. het slot van het artikel over de waarde volle bomen van Zeeland. Peter Maas maakt met enig gegoo chel een schatting van het aantal knotwilgen in Zeeland vroeger en nu en Foort Minnaard stelt twee nieuwe vrijwilli- gersgroepen aan ons voor op bladzijde 17. In het artikel over een werkdag op Schouwen van Knotgroep Achtersloot uit Utrecht, wordt een zeeuwse vrijwilligersgroep opgeroepen om eens dag in de provincie Utrecht te komen werken. Degene die activiteiten moeten plannen voor het komende seizoen worden ten zeerste aangeraden dit artikel even te lezen. Let tenslotte ook op de rubriek 'mededelingen', hierin wor den twee verschillende cursusdagen aangekondigd, waarvoor je je nu al kunt aanmelden. We wensen je veel leesplezier en alvast een fijne zomervakantie! 2 Inventarisatie Door de Bomenstichting is, in samenwerking met Staatsbos beheer, een systeem opgezet voor de inventarisatie van lan delijk waardevolle bomen. De inventarisatie is de afgelopen tien jaar uitgevoerd. Het werk werd grotendeels gedaan door vrijwilligers, waaronder de schrijvers van dit artikel. In Zeeland was de Stichting Landschapsverzorging bij de inventarisatie behulpzaam. Het was de bedoeling om die bomen te inventariseren die wat extra's te bieden hadden: bijzonder oud, bijzonder dik, bijzonder hoog, verbonden aan een stukje geschiedenis, een bijzondere soort, enz. Bovendien mocht maar een beperkt aantal bomen geïnventariseerd worden per vierkante kilome ter. Daarmee hoopte men te bereiken dat de uiteindelijk te regis treren bomen goed over het land verdeeld zouden zijn en een beeld zouden geven van de bijzonderheden in de regio. Dit heeft tot gevolg gehad dat er weinig bomen geïnventariseerd zijn vanwege hun ecologische of landschappelijke waarde, omdat bijna alle bomen die waarden hebben. Uiteindelijk zijn er in Zeeland ongeveer vijfhonderd objecten geregistreerd als landelijk waardevol. Een object bestaat minimaal uit één boom. Vaak gaat het om veel meer bomen, bijvoorbeeld een park of een bomenrij. Naast deze landelijk waardevolle bomen zijn er uiteraard nog veel meer bomen die op zichzelf waardevol zijn, maar die er landelijk niet uitspringen. In een gedeelte van de provincie (Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beveland) zijn die bomen inmid dels ook geïnventariseerd. Ze zijn verdeeld in provinciaal en regionaal waardevolle bomen. Van al deze bomen zijn tal van 3 De Boom In 1-94 De Boom In 1-94

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1994 | | pagina 3