gegevens genoteerd in een databank die beheerd wordt door de Stichting Landschapsverzorging Zeeland. Door deze inventarisatie is er een redelijk beeld ontstaan van het voorkomen van waardevolle bomen in Zeeland. In de eerste plaats valt de invloed van watersnoodrampen, en dan met name die van 1953, op het voorkomen van waarde volle bomen erg op. Veel bomen zijn het slachtoffer gewor den van het zoute zeewater. Op Schouwen-Duiveland en Tholen en in de gemeente Reimerswaal zijn mede hierdoor weinig oude bomen te vinden. Veel van de meest bijzondere bomen staan binnen de be bouwde kommen. De stad Middelburg spant daarbij wel de kroon, maar ook in Goes, Zierikzee en Hulst staan veel waardevolle bomen. ,v. 4 Bij de kleinere kernen springen onder andere Zuiddorpe en Kloetinge er uit. De oudere bomen worden aangetroffen langs straten en op pleinen, in parken en tuinen, op kerkho ven en rond kerken. Opvallend zijn de vele oude villa's (pastorie, dokterswoning, en dergelijke) met in de tuin een bonte verzameling van interessante oude bomen. Langs straten en op pleinen zijn meestal veel bomen van een zelfde soort te vinden. Vooral linden, paardekastanjes en platanen zijn vroeger veel geplant. In parken en tuinen zijn daarentegen veel verschillende soorten te vinden, waaronder soms ware zeldzaamheden. Beuken, linden en vleugelnoten komen hier veel voor. Opvallend zijn ook de vele soorten vruchtbomen, zoals walnoten, zware moerbeien, mispels, amandelen, appels en peren. Men heeft ook allerlei snoeivor- men (prieeltjes, poortjes, hagen, diervormen) toegepast in de tuinen. Meestal zijn daar soorten als buxus en taxus voor gebruikt. Op kerkhoven zijn heel vaak treurbomen geplant. De treur wilg is overbekend, maar ook treuressen en treurbeuken zijn er vaak te vinden en ook de doodsbeenderenboom is er een regelmatige verschijning. Een opvallend element bij diverse kerken wordt gevormd door de zogenaamde "trouwlaantjes". In vorm gesnóeide linden overkoepelen het toegangspad naar de kerkdeur. De linde is in de mythologie nauw verbonden met liefde en geluk! Het is dus niet zo vreemd dat juist deze soort gebruikt is. Mooie voorbeelden zijn nog te vinden bij de kerk in Poort vliet en in Kloetinge. Van de linde zijn trouwens nog meer fraaie snoeivoorbeelden te vinden. De toepassing als leiboom is bij velen bekend, soms als rij bomen in een straat, soms een paar bomen aan de zuidkant van het huis om in de zomer schaduw te geven. Een heel mooi voorbeeld van een lange rij leilinden is te vinden in de dorpsstraat in Wemeldin- 5 De Boom In 1-94 De Boom In 1-94

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1994 | | pagina 4