Werkbezoek aan de Zwaakse Weel van de werkgroep Beheer IVN Heeze Leende Op zaterdag 19 maart 1994 vertrokken vroeg in de ochtend een vrouw en zeven mannen van de werkgroep Beheer van het IVN Heeze Leende richting Zeeland. Het weer beloofde weinig goeds. Het stroomde van de regen en de wind was guur. Zou de invloed van de weergod van Harrie van Litsen- burg zich beperken tot het Brabantse land? Het was alweer een hele tijd geleden (november 1992) dat leden van de K.N.N.V. afdeling Beveland op de Strabrechtse Heide zich in het zweet hadden gewerkt bij het plaggen van een stuk heideveld. Tijd dus voor een tegenbezoek ofwel tegenprestatie. Naarmate de grens tussen Noord-Brabant en Zeeland dichterbij kwam hield de regen op en begon het zelfs op te klaren. Harrie's weergod kent dus geen grenzen. Rond half tien in de ochtend werd de Zwaaksche Weel bereikt. De Zwaaksche Weel is een oude kreek die in het relatienotagebied als reser- vaatsgebied is aangemerkt is omzoomd met weilanden (ge deeltelijk schraal grasland) waarop zich o.a. talrijke wilgen bevinden. Als afscheiding van de weilanden waren nog restanten van een meidoornhaag aanwezig. Thijs Franse van de K.N.N.V. 10 gaf het geheim prijs dat aan de westkant van de kreek een rietorchis voorkwam. De bedoeling was dat samen met de collega's van de beheers werkgroep van Zeeland de wilgen aan een stevige knotbeurt onderworpen zouden worden en dat wilgen werden aange plant. Met ruim twintig personen aan het werk vorderde de klus ge staag. Het voorjaar kondigde zich tijdens hak- en zaagpartij al aan door de roep van baltsende futen in de nabij gelegen kreek. Ook de grutto was weer in het land en in het grasveld kwam speenkruid voorzichtig tot bloei. Tussen de werkzaam heden door werd tijdens een tochtje langs de kreek al kikker dril gevonden. De groene specht voelde zich kennelijk aange trokken tot de hakpartij en liet zich meermalen zien. De boerenfamilie die eigenaar was van de grond waarop de wilgen werden gekortwiekt onthaalde de natuurknotters zeer gastvrij. In de schuur van een authentieke Zeeuwsche boerde rij, waar de tijd al decennia had stilgestaan, werden grote pannen soep, potten koffie en bolussen ter grote van stoepte gels opgediend!! Van "zunigheid" had men hiér niet gehoord! Na het middagmaal werd nog een uurtje besteed aan het planten van wilgen. Nadat afspraken waren gemaakt over een vervolg-bezoek van de Zeeuwen aan Brabant, om onder andere hun resultaten van het plagprojekt te kunnen zien, werd rond half twee afscheid genomen. De middag was gereserveerd voor een excursie. Onder leiding van Mat Crijns, die het gebied nog op zijn duimpje kende, en - Thijs Franse van de K.N.N.V. werd het "Heggereservaat" nabij het prachtige dorpje Nisse bezocht. 11 De Boom In 1-94 De beheerswerkgroep van de K.N.N.V afdeling Beveland heeft contact met de beheerswerkgroep van de I.V.N. afdeling Heeze Leende in oost West-Brabant In het eerste nummer van De Boom In van 1993 stond een artikel over een bezoek van K.N.N.V. aan de Stabrechtseheide, alwaar ze kennismaakten met het heideplaggen. Op 19 maart j.L kwamen de I.VN-vrijwilligers naar Zeeland, waar ze al werkende een deel van de Zak van Zuid-Beveland verkenden. Jos le Gros van de I. V.N.-werkgroep schreef hierover het volgende artikel. De Boom In 1-94

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1994 | | pagina 7