Nu nog een stapje verder. In heel Zeeland, hoeveel staan er daar? Samen met Foort komen we een heel eind. Links en rechts hebben we wat gegevens over het huidige aantal. Zoals ge zegd, enkele beleidsplannen, maar ook stagiaires zijn actief bezig geweest met inventariseren van kleine landschapsele menten. Met een hele natte vinger, schatten we het totaal aantal knotbomen wat op dit moment in Zeeland staat op een kleine 30.000. De meeste daarvan, 2/3 deel, staat in Zeeuws-Vlaanderen. Gebruiken we nu de gegevens uit West Zeeuws-Vlaanderen, en extrapoleren we die naar heel Zeeland om een aantal te krijgen wat er in de loop der jaren '40 nog voorkwam, dan moet die 30.000 vermenigvuldigd worden met 4. Rond 1940 zouden er in heel Zeeland dus 120.000 knotbo men, voornamelijk knotwilgen, hebben gestaan. Toch durf ik nog een stapje verder te gaan. Ik vermoed dat de cijfers uit West Zeeuws-Vlaanderen gunstig afsteken bij overig Zeeland. Denk aan Walcheren en denk aan Schouwen-Duiveland waar inundaties in 1944 respectievelijk 1953 de oorspronkelijke beplanting nagenoeg geheel hebben doen verdwijnen. Denk aan de Bevelanden en Oost Zeeuws-Vlaanderen waar ruilver kavelingen in de jaren '60 en '70 flink hebben huisgehouden. 14 Die 120.000 lag dus mogelijk nog een heel stuk hoger. We worden daarin gesteund in iets dat we lazen in "Toestand van de natuur-2" (zeer interessant boek, op kantoor in de bieb!). Daarin wordt gesteld dat het aantal natuurlijke elementen van dit moment nog maar zo'n 10% is van dat rond 1900! Dit gegeven loslaten in Zeeland en we komen in één keer op maar liefst 300.000 knotbomen. En dat is heel wat meer. Hoe dan ook, we zullen nooit precies weten hoeveel knotbo men er begin deze eeuw in Zeeland stonden, duidelijk is wel dat er zeer veel verdwenen is. Nu nog wat andere cijfers. Van de 30.000 knotbomen die er nu in Zeeland groeien, zitten er meer dan de helft (17.500) in een overeenkomst via SLZ. Dat wil nog niet zeggen dat die andere 12.500 niet onderhouden worden. Veel bomen zijn in eigendom bij bijvoorbeeld Natuurmonumenten, Zeeuws Landschap of Staatsbosbeheer. Maar ook gemeenten, water schappen, Provinciale Waterstaat en Rijkswaterstaat hebben knotwilgen in eigendom èn beheer. Ook wordt het beheer in Relatienotagebieden geregeld en er zijn natuurlijk ook altijd nog boeren of particulieren die aan het knotten gaan, zonder dat er een overeenkomst aan te pas komt. De belangrijke rol die SLZ speelt bij het behoud en onder houd van de knotwilg wordt door deze cijfers wel onder streept. Een laatste cijfer wat ik nog kwijt wil is 9.000. Dit is het aantal knotwilgen wat sinds '86 via de aktie Wil- gepoot is aangeplant en afgelopen seizoen via de aktie Knok ken voor Knotten. Dus ook daar zien we weer het belang van dit soort aktiviteiten. Natuurlijk vervullen de vrijwilli gers hierbij een spilfunktie. Zij zijn het immers die 15 De Boom In 1-94 De Boom In 1-94

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1994 | | pagina 9