Haren of kloppen? Verslag van de cursus zeisen Na de theorieochtend vertrokken de vijftien cursisten naar een terrein bij Nummer Eén. De zeisen werden gemonteerd, de sloven op de juiste hoogte gebracht en we gingen het riet te lijf op veilige afstand van elkaar. Het gras verderop bleek moeilijker te snijden, deels door onervarenheid, deels omdat het te droog was. Adri Scheele zorgde dat onze zeisen scherp bleven. Met de strekel aanzetten probeerden we zelf; het kloppen of haren op het haartuig bleek vakwerk, wat met gevoel moet uitge voerd worden. Met de haarhamer wordt het metaal van het zeisblad uitgeklopt tot een dunne rand die daarna weer vele keren met de strekel gescherpt kan worden. Een botte zeis werkt ontmoedigend, maar met een scherpe krijg je na tijdje zwaaien opeens de slag te pakken en in ruisende rust stroomt de traditie je aderen binnen. Stoppen wordt dan moeilijk, maar ja, de boot wacht niet en de meesten van ons verlieten de leerzame "overkant" met een goed gevoel en wat blaren! Peter v.d. Vliet 16 Vlijmscherp werk op terrein bij Westerschelde De Boom In 2-94 Vrijwilligers uit bijna alle delen van Zeeland hadden zich 26 augustus verza meld in Temeuzen. Hun doel was leren omgaan met de zeis. Adri Scheele, van het Regionaal Opleidingen Centrum Westerschelde, vertelde hoe en Peter Maas (SLZ) liet aan de hand van dia's zien waarom gemaaid wordt in het natuurbe heer. Benen en armen bleven ter nauwernood gespaard, gister middag bij de instructiedag van de stichting Landschaps verzorging Zeeland. Want wer ken met een zeis mag dan een simpele bezigheid lijken, de praktijk is toch heel anders. Zo'n vijftien cursisten onder vonden dat gisteren aan den lijve op een terrein aan de Westerschelde bij Nummer Eén. Het gaat om vrijwilligers die via de stichting Land schapsverzorging actief zijn in het onderhoud van landschap. Met behulp van de ouderwetse zeis maaien zij riet, ruigte en gras. De cursus is opgezet in samenwerking met de stichting regionaal Opleidingen Cen trum ROC Westerschelde. FOTO WIM KOOIJMAN

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1994 | | pagina 10