Redactioneel Milieuvriendelijke wei- en boompalen De winterwerkzaamheden van de Zeeuwse beheerswerkgroe- pen basten binnenkort weer los en dit nummer van De Boom In is bedoeld om je alvast in de stemming te brengen. Let daarom vooral even op de laatste bladzijde van dit num mer, waarop de Nationale Werkdag 1994 aangekondigd wordt. Maar ook afgelopen zomer waren er activiteiten. Er wordt teruggeblikt op de cursus zeisen (blz. 16en de fietsexcursie van VLP NMZ (blz 8). We beginnen dit nummer met een artikel van Sjaak Herman over het gebruik van verschillende soorten boom- en weide- palen. Hij heeft zich verdiept in de milieu-effecten van deze beschermingsmaterialen. Ook geeft hij in zijn artikel prakti sche tips over het plaatsen van palen. We wensen je veel leesplezier en hopen je te mogen begroe ten op de 29e oktober, de nationale werkdag! Onze stichting zet zich in voor een streekeigen landschappe lijk aantrekkelijk buitengebied, maar ook wordt daarbij zo veel mogelijk gekeken, wat het oplevert aan natuurwaarden, met inachtneming van een zo min mogelijke milieubelasting. Om al deze waarden te bereiken of te behouden, wordt er ge bruik gemaakt van hulpmiddelen, zoals o.a. gaas, prikkel draad en palen: bij gaas en prikkeldraad is er geen keus, of het zou moeten zijn dat men geen geplastificeerd materiaal toepast. Bij wei- en boompalen was er tot een 5-tal jaar geleden slechts de keuze uit gecreosorteerde of streekeigen onbehan- delende palen; de "geteerde" palen gingen, als ze goed behan deld waren, zo'n 20 jaar mee, maar de milieubelasting was aanzienlijk; gedurende vele jaren kwamen kankerverwekken de stoffen vrij naar lucht en bodem, terwijl het omgaan ermee ook niet bepaald een pretje was, vooral bij warm weer. De onbehandelde palen werden verkregen uit wat er in de streek groeide, vnl. Wilg, Populier, Es of Olmen, houtsoor ten die hooguit een 4-tal jaren meegingen als wei- of boom- paal. De Boom In 2-94 De Boom In 2-94 rtirjo"% beef.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1994 | | pagina 3