Knotbomen Omdat hier steeds alle takken worden weggezaagd is alleen de stam en de knot interessant. Uiteraard is het niet zo dat op knotwilgen heel andere, of veel meer soorten, zouden voorkomen dan op oude niet gesnoeide wilgen. De knot is immers een snoeivorm en geen andere soort. Wel tref je in veel delen van Zeeland veel meer oude knotbomen dan oude opgaande bomen aan. Hoogstamfruit Zowel mossen als korstmossen tref je tot op grote hoogte in de bomen aan. Ook oude halfstammen en zelfs laagstammen, als die dik genoeg zijn en niet aldoor bespoten worden, bieden minder omvangrijke groeiplaatsen voor de mosflora. De verschillende soorten mossen en korstmossen Als mossen wordt vooral Gewoon klauwtjesmos en Gewoon sikkelsterretje vaak aangetroffen. Klauwtjesmos vooral op de stam- voeten Sikkelsterretje ook op de hogere takken. Op de voet en stam van knotwilgen groeit vaak Kauwgommos. De naam verwijst naar de gelijkenis met platgedrukt kauwgom. Op de stammen van zowel knotten als hoogstammen groeien verder vaak de volgende korstmossen: Grof kroesmos, Fijn kroesmos, Gestippeld schildmos en Groot dooiermos. 22 Veel korstmossen kunnen gebruikt worden als indicator voor luchtvervuiling. Zo wijzen de Kroesmossen en de Dooiermossen op een hoge concentratie ammoniak in de lucht. En de ook zeer algemene Groene schotelkorst houdt van zwaveldioxide! Deze soorten zijn als het ware de brandnetels onder de korstmossen. Maar de meeste soorten kunnen alleen groeien als de lucht heel zuiver is. Deze soorten gaan in Nederland in voorkomen achteruit, of zijn zelfs bedreigd. Uiteraard zijn er veel meer soorten aan te treffen dan hier beschre ven kunnen worden. Zo vonden we op een hoogstam in Biervliet wel 8 soorten korstmossen en nog diverse bladmossen. De alge meenste korstmossen zijn sinds de recente uitgave van het boekje: Veldgids Korstmossen*, makkelijk op naam te brengen. De minder algemene soorten zijn alleen door specialisten te determineren. Beheer Vroeger werd nogal eens het advies gegeven om vooral mossen van de stam en takken van hoogstammen te verwijderen. Door het vocht dat ze vasthouden zou immers houtrot bevorderd worden. Nu zal dat op zich wel meevallen. Beter is het om de boom inclu sief zijn ecologische relaties te respecteren. Want die ecologische waarden zijn in deze tijd toch juist ook belangrijke bestaansreden voor deze hoogstammen. Laat die mossen dus maar rustig zitten. Als dode takken niet voor andere takken in de weg hangen, laat deze dan zitten (dit is ook voor andere groepen van organismen van belang zoals voor insekten en zwammen). Als een oude en door korstmossen bedekte stam door jong en snelgroeiende takken in de schaduw komt te staan, kan je eventueel deze takken wat wegsnoeien. Om daarmee deze korstmossen weer eens goed in het zonnetje te zetten. Lucien Calle Veldgids Korstmossen, André Aptroot en Kok van Herk, KNNV Uitgeverij, F 34,50, 29,50 voor leden. Een aanrader voor iedereen met interesse voor deze schitte rende plantjes. 23 De Boom In 3-94 De Boom In 3-94

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1994 | | pagina 13