De verschillen tussen oost en west blijken erg klein te zijn. Uit het kaartje blijkt ook dat de hoogstamboomgaarden zeer verspreid voorkomen. Opvallend is het geringe aantal in de gemeente Hulst. De oppervlakte is de oppervlakte van het gehele perceel dat als boomgaard gezien kan worden. Soms staat zo'n perceel nog hele maal vol met fruitbomen, soms zijn er nog maar een paar bomen aanwezig. De volgende tabel geeft wat informatie over het aantal bomen per boomgaard. In de boomgaarden in het oosten staan gemiddeld wat minder bomen. Dat komt vooral omdat de boomgaarden gemiddeld wat kleiner zijn. In totaal staan er in Zeeuws-Vlaanderen nog 7600 hoogstamfruitbomen, en kunnen er 4600 worden bijgeplant. Het verschil tussen oost en west kan deels verklaard worden door het feit dat in het oosten veel kleine boomgaarden te vinden zijn in de dorpen op de zandrug langs de grens (zuiddorpe, koewacht, heikant). 6 De aanwezige hoogstamfruitbomen zijn zoveel mogelijk op soort gebracht. Bij de bomen waarvan de soort bepaald kon worden ligt de verhou ding als volgt: 40% appels, 30% peren, 13% pruimen, 5% kersen, 11% walnoten en 1% diversen (moerbei, mispel, abrikoos e.d.). Het was meestal niet mogelijk om de rassen te onderscheiden. In een aantal gevallen zijn deze gegevens wel verzameld, meestal wanneer een eigenaar kon vertellen welke rassen in de boomgaard aanwezig waren. Bij rassen moet je bijvoorbeeld denken aan sterap pel, goudrenet, zure hondsmuil, gieser wildeman. Andere landschapselementen die vaak in de boomgaarden worden aangetroffen zijn knotbomen, heggen en veedrinkputten. De aanwezige elementen zijn geteld, en er is aangegeven wat er bijge plant of aangelegd kan worden. Er staan 3000 knotbomen, en er kunnen er 1300 bijgeplant worden. Er is nog 18000 meter heg aanwezig, 30000 meter kan bijgeplant worden. Er liggen 125 veedrinkputten in de hoogstamboomgaarden, er kunnen nog 150 veedrinkputten gegraven worden. waarde van de hoogstamboomgaarden Een genetische en cultuurhistorische waarde hebben alle hoogstam boomgaarden (oude fruitrassen, deel uit makend van het oude cultuurlandschap). Om een duidelijke landschappelijke waarde te hebben moet de boomgaard zichtbaar zijn in het landschap. Het overgrote deel van de hoogstamboomgaarden is bijzonder zichtbaar in het verder overwegend open polderlandschap. Zeker wanneer de bomen in het voorjaar met bloesem getooid zijn. Verder hebben de hoogstamboomgaarden een zekere natuurwaarde, alhoewel het geen natuurgebieden zijn. Met name voor vogels zijn de hoogstamboomgaarden interessant, bijvoorbeeld voor Steenuil, Grote Bonte Specht, Groene Specht en Grote Lijster. Holten in bomen zijn daarbij van groot belang. Ook andere diergroepen, zoals kleine zoogdieren, amfibieën en insekten profiteren van de aanwezigheid van een hoogstamboomgaard. Aanwezigheid van 7 De Boom In 3-94 gegevens per boomgaard Aantal bomen Aantal bij te planten bomen Aantal bomen na bijplanten Zeeuws-Vlaanderen West Oost Totaal 20 14 16 10 10 10 30 24 26 De Boom In 3-94

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1994 | | pagina 5