Resultaat Knokken voor Knotten uitvoering Met uitvoering van het gehele herstelplan zijn grote bedragen gemoeid, zelfs wanneer alleen boomgaarden uit de hoogste priori teitsklasse hersteld worden gaat het om een fors bedrag. Eén en ander zal dan ook zeker niet gemakkelijk gerealiseerd kunnen worden. Met het herstelplan hebben we echter wel iets concreets in handen, waarmee geprobeerd kan worden om op verschillende plaatsen financiën bij elkaar te sprokkelen. Enkele voorbeelden zijn er al. De gemeente Hontenisse is inmiddels bereid gevonden om de komende jaren het herstel van een aantal hoogstamboomgaarden binnen het grondgebied van de gemeente deels te financieren. De gemeente heeft een landschapsbeleidsplan en heeft middelen om enige werkzaamheden uit te voeren. Deze middelen worden deels bestemd voor herstel van hoogstamboomgaarden. Daarbij gaat de gemeente uit van ondersteuning van herstel van boomgaarden die in de hoogste prioriteitsklassen vallen. Andere gemeenten zouden dit goede voorbeeld kunnen volgen. Eigenaren zelf zijn vaak bereid om een deel van de kosten van het herstel van hun boomgaard te dragen. SLZ kan via enkele provinci ale subsidieregelingen een bijdrage leveren. Er kan een beroep gedaan worden op landelijke fondsen. Een voorbeeld is het VSB (verenigde spaarbank)-fonds wat 30.000 steekt in een project van SLZ voor herstel van hoogstamboomgaarden in West Zeeuws- Vlaanderen. Tenslotte biedt de status als zogenaamde 5b-regio die een deel van Zeeuws-Vlaanderen heeft gekregen misschien mogelijk heden om middelen van de Europese Unie te benutten. Al met al zal de komende jaren blijken dat het uitvoeren van de inventarisatie van hoogstamboomgaarden zinvol geweest is, en dat in ieder geval een deel van de boomgaarden hersteld zal worden. Foort Minnaard 10 In het najaar van 1993 ging de landelijke actie 'Knokken voor Knotten' van start, met als doel het knotwilgenbestand flink te verjongen via nieuwe aanplant. Het resultaat van deze actie overtrof onze stoutse verwachtingen. Landelijk liep de actie voortreffelijk en ook in Zeeland was meer respons dan we ooit konden vermoeden. Gedurende het wintersei zoen 1993/1994 zijn verspreid door Zeeland bijna 2500 nieuwe knotbomen geplant op een kleine 100 verschillende lokaties. Dit is in één keer een uitbreiding van ons knotwilgenbestand van bijna 10%! Door heel de provincie is met veel enthousiasme aan de actie meegedaan. Nieuwe vrijwilligers meldden zich aan om daadwerke lijk mee te werken in het landschapsonderhoud. Vele landeigenaren waren bereid om ruimte voor de nieuwe aanplant vrij te maken. Het kaartje geeft aan waar er in de provincie is geplant. Peter Maas De Boom In 3-94 De Boom In 3-94 Verdeling over de verschillende regio's: B^k. W k. I Schouwen-Duiveland: 140 stuks |K|f liM Tholen en St. Philipsland: 10 stuks B ^^^B VB ▼Bal Noord-Beveland: 200 stuks Walcheren: 275 stuks l1^. Zuid-Beveland: 500 stuks Bk. I k. Oost Zeeuws-Vlaanderen: 1000 stuks I# M|lTTE |kl West Zeeuws-Vlaanderen: 350 stuks I I 1^

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1994 | | pagina 7