Knoopkruid (Centauréa jacéa) Een voor mij inmiddels vertrouwde plant uit de composietenfa milie; op de meest dijkhellingen die door onze ploeg (VLP Noord en Midden Zeeland) beheerd worden komt Knoopkruid voor. Voor mij reden wat meer te willen weten. Kenmerken Samen met het vroeger gevreesde Akkerkruid, Korenbloem (wie kent ze nog?) en de Grote centaurie hoort Knoopkruid tot het geslacht Centaurie. Bijzonder is dat de plant nogal eens van uiter lijk verschilt, bijvoorbeeld met of zonder stralende bloemen (zie tekening). Ook de hoogte varieert, 30-120 cm. Knoopkruid is een overblijvende plant, die roodpaars bloeit van juni-september. Bij de stengelbasis ontstaan uitlopers die een rozet vormen waaruit nieuwe bloeistengels voortkomen. De jonge planten staan in een kring rond de oude plant. Standplaats Knoopkruid is niet kieskeurig, groeit op alle grondsoorten, maar verdwijnt bij zware bemesting en groeit zelden op uitgesproken schrale grond. De voorkeur gaat echter uit naar vochtige tot iets droge, schrale tot matig voedselrijke omstandigheden. En dat zijn nu net karakteristieken van de dijken die wij maaien. Knoopkruid kan zich daar handhaven en uitbreiden terwijl de plant verdwijnt op planten waar intensief begraasd, geklepeld of bemest wordt. Fauna De bloemen zijn nectarbron voor dagvlinders, hommels en bijen. Tal van andere insekten brengen hun larve of rupsstadium op of in wortel, stengelblad en bloem. De vraag is in hoeverre we ons beheer willen aanpassen door pleksgewijs planten te sparen zodat 12 deze weinig tot de verbeelding sprekende vretertjes hun cyclus kunnen voltooien. Na onze vlindervriendelijke bijstelling van het maaibeheer lokt hier een verdere verfijning van ons maaiwerk. Peter v.d. Vliet 13 De Boom In 3-94 Dit is het eerste artikel van een serie die Peter van der Vliet zal schrijven over allerlei verschillende planten die je hij het beheerswerk zoal tegen kan komen. De Boom In 3-94 Knoopkruid met en zonder stralende bloemen

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1994 | | pagina 8