Monitoring van dagvlinders Vlinders waarnemen Lijkt het u leuk om vlinderwaarnemingen te verzamelen en door te geven? Dat kan. U zegt: maar ik ken de meeste soorten niet. Geen probleem. Zo zijn we allemaal begonnen. U begint gewoon met de soorten die u kent en langzaam maar zeker bouwt u uw kennis op. Als u per jaar 100 vlinders doorgeeft is het al hartstikke leuk en meegenomen, want zeg maar een kwart van onze leden komt daar niet eens aan. Hoeft ook niet. Maar met een beetje enthousiasme heeft u binnen een jaar alle soorten in Zeeland onder de knie. Pas wel op, als u de smaak te pakken krijgt wordt het verslavend. Meelopen met ervaren vlinderkenners is heel leerzaam. Dit kan op 12 augustus, want dan gaan we -waarschijnlijk in de zak van Zuid-Beveland- gezamenlijk inventariseren. D.w.z. in groepjes van drie of vier. Het is dus verstandig om het eerste jaar nog geen monitoringroute te lopen. Om te beginnen kunt u het beste 'losse waarnemingen' verzamelen, u kunt dan overal kijken waar u maar wilt. Monitoring Bij monitoring bent u gebonden aan een plaats. Monitoring bete kend eigenlijk 'bewaken', voortdurend in de gaten houden. En dat is ook de opzet, alleen zo kun je in de loop der jaren ontdekken of de vlinderstand in soorten en aantallen, al dan niet tijdelijk door weersinvloeden bijvoorbeeld, werkelijk achteruit of vooruit gaat. Sinds 1989 loopt het dagvlindermonitoringproject. Het is een lande lijk onderzoek waaraan amateurveldwerkers hun medewerking verlenen, en het zal zeker 10 jaar worden voortgezet. De Vlinder stichting organiseert het veldwerk en is verantwoordelijk voor de inhoudelijke aspekten. Het CBS verwerkt de gegevens m.b.v. de computer. Aan het monitoringprojekt kan iedereen meewerken. 16 Het is de bedoeling dat een aantal jaren achter elkaar geteld kan worden op een vaste route. Dit kan door 1, maar ook 2 of 3 personen gedaan worden, zodat u niet elke week hoeft te tellen, en ook in vakantieperioden vervanging beschikbaar is. Routes in Zeeland Landelijk zijn er ruim 200 monitoringroutes. In Zeeland waren er in 1991 en 1992 zelfs nog helemaal geen routes. In Midden-Zeeland worden momenteel nog erg weinig routes gelopen. Een route op het industrieterrein Arnestein in Middel burg, een route van zo'n 700 meter bij Oost-Souburg (spoortalud) en een route van ongeveer 1 kilometer bij Heinkenszand (berm van een b-weg). Een route in Kapelle vervalt. Nieuw in 1995 zijn een route bij Oost-Souburg (kanaaldijk) en een route op de Haringvreter in het Veerse meer (bosrand). Landelijk worden er in de meeste provincies voldoende routes gelopen maar in Zeeland kunnen er nog wel een aantal bij. Zelf denk ik aan routes in het duingebied of een bloemdijk in Zuid- Beveland omdat we daar ook karakteristieke vlindersoorten kunnen aantreffen die op de rode lijst voorkomen. Heeft u interesse om een monitoringroute te lopen of gewoon losse waarnemingen te doen, neem dan gerust kontakt met mij op. Anton Baaijens De Boom In 1-95 De Boom In 1-95

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1995 | | pagina 10