Gewone Rolklaver (Lotus corniculatus) Deze keer aandacht voor een plant waar vlinderaars warm voor lopen en met hen tal van insekten. Als je bloemen zoekt op het talud van de Zuidvlietpolderdijk bij Wolphaartsdijk loop je kans te verdwalen tussen de grassen. Twee keer per jaar maaien is voorlopig nog nodig op deze dijk. Bij het streven naar zo veel mogelijk soorten en aantallen bloemen ben ik geneigd de waarde van grassen en minder aansprekende planten te onderschatten. Vlinderman Anton Baaijens heeft me duidelijk gemaakt dat deze dijk waar je voortdurend dreigt af te vallen, het maaien ook nu al waard is, met name voor insekten. Het plakkaat Gewone rolklaver, waar de maaibalk haast in vast loopt, is nu voor mij extra waardevol. 18 Kenmerken Moerasrolklaver, Smalbladige rolklaver en Gewone rolklaver horen tot het geslacht Lotus. Gewone rolklaver is een overblijvende plant, 5-40 cm. hoog. Ze bloeit van voorzomer tpt herfst met goudgele kleur. Doordat de kenmerken variabel zijn is de soort moeilijk te onderscheiden van de twee eerder genoemde. Standplaats Vochthoudend tot droog, voedselarm tot matig voedselrijk; Gewo ne rolklaver stelt geen hoge eisen aan de bodem waar zij haar penwortel in uitstrekt. Jaarlijks maaien is ook niet veel gevraagd, echter in een ruige grasmat houdt rolklaver geen stand. Op de (nog) ruige Zuidvlietpol derdijk zal 2x maaien waarschijnlijk gunstiger uitwerken. Fauna Hommels en bijen zorgen voor de bestuiving van rolklaver en bevordert zo de vermeerdering uit zaad van deze nectarbron. Dagvlinders profiteren hiervan; voor sommige soorten is rolklaver bovendien waardplant. Rupsen van het Jaarblauwtje, Bruine Dik- kopje en Sint Jansvlinder doen zich te goed aan het blad. Komend seizoen loopt de maaibalk niet meer vast in de rolklaver! Peter v.d. Vliet 19 De Boom In 1-95 De Boom In 1-95

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1995 | | pagina 11