Waardevol Cultuur Landschap (WCL) Zak van Zuid-Beveland De slangen broeden in de uit de sloten gedregde vegetatie. De sloten groeien in 5 jaar helemaal dicht en worden dan weer opengemaakt. Gerrit liet dit zien door te springen op de bodem die dan enkele meters verderop ging golven. Sauna Tijdens de excursie was het weer aan het verzuren en hadden we het na het harde werken koud gekregen. Het was dan ook heerlijk om daarna lekker in de sauna weer op temperatuur te komen en te ontspannen. De saunatemperatuur lag tussen de 85 en 88 graden Celcius en we volgden het voorbeeld van de andere saunagangers om voor de afkoeling een frisse duik in een petgat te nemen waar het water maar 7 graden was. Dat is wel wat anders als een luxe douche. Het geheel straalde eenvoud uit en respect voor de natuur. Na de sauna gingen we gezamenlijk op weg naar de uitgang en onze vervoermiddelen. Daar werden wij bedankt door Gerrit Vink en uitgenodigd om nog eens terug te komen in een tijd dat het op het terrein nog veel mooier is dan in deze wintertijd. We bedank ten hem natuurlijk ook voor de genoten gastvrijheid, de gezellig heid, de excursie en het saunabad en namen afscheid. Hierna vertrokken we om kwart over 5 richting Zeeland. Het werd al spoedig donker en vlak na Utrecht begon het conform de weersvoorspelling te regenen en te stormen. Na een saaie reis waren we om half acht weer thuis en hadden wel trek in een warme maaltijd! Iny Witters en Jan Kruit bron: artikel Jan Franssen, juni 1994 26 Eén gedeelte van de gemeente Borsele is aangewezen als Waardevol Cultuur Landschap. In dit kader kunnen verschillende projekten worden uitgevoerd voor herstel van de specifieke waarden van het gebied. Stichting Landschapsverzorging Zeeland verzorgt vanaf 1994 de uitvoering van het heggenherstelprojekt en het projekt herstel streekeigen erven. Bij deze projekten wordt 50% van de kosten gesubsideerd door het Rijk, het andere deel wordt (per projekt verschillend) betaald door de eigenaar, gemeente Borsele en S.L.Z. Heggenherstelprojekt In de Zak van Zuid-Beveland is naast het heggenreservaat van Staatsbosbeheer nog een 20 kilometer meidoornheg aanwezig. Deze heggen liggen overwegend in de randzone van de Poel tussen 's Gravenpolder, Nisse en 's Heer Arendskerke. Deze heggen zijn in eigendom en beheer bij boeren en partikulieren. Voor veel heggen is een overeenkomst afgeloten voor het onderhoud van de heg met de Stichting Landschapsverzorging Zeeland of via de relatienota. Tevens wordt een groot deel van de heggen jaarlijks door medewerkers van S.L.Z. gecontroleerd op het voorkomen van bacterievuur en worden aantastingen verwijderd. Desondanks gingen de meeste heggen zienderogen achteruit. Via het heggenherstelprojekt worden een flink aantal heggen eenmalig grondig hersteld. Het belangrijkste onderdeel hierbij is de plaatsing van een goed raster op voldoende afstand van de heg. Op enkele plaatsen zijn ook meidoorns aangeplant. Najaar 1994 zijn via het projekt o.a. 2100m prikkeldraadraster, 2300m schapenraster geplaatst en is een 2200m meidoornhaag geplant. 27 De Boom In 1-95 De Boom In 1-95

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1995 | | pagina 15