Redactioneel Beheersaandacht voor vlinders Vlinders, daar draait het om in dit nummer van 'De Boom In'. Deze bij velen geliefde insekten zie je zo langzamerhand weer overal rondfladderen. We vonden het tijd worden om aan deze beestjes aandacht te beste den. Vooral ook omdat bepaalde beheersmaatregelen de vlinder stand aanzienlijk kunnen verbeteren. In het artikel 'beheersaan- dacht voor vlinders' lees je hier alles over. Dit artikel is geschreven door Anton Baaijens van de Vlinderwerkgroep Midden-Zeeland. Zijn naam kom je overigens nog wel vaker tegen in dit nummer. Wie in vlinders geïnteresseerd is (of geïnteresseerd raakt tijdens het lezen), kan wat hem betreft ook direct aan de slag: vlinderwaarne mingen doorgeven, monitoring-routes lopen, enzovoort. Behalve over vlinders kun je in dit nummer ook verslagen lezen van biezondere activiteiten van vrijwilligersgroepen en op bladzijde 27 vind je een artikel over twee projecten die door SLZ uitgevoerd worden in het Waardevol Cultuur Landschap Zak van Zuid-Beve land. Veel leesplezier! de Argusvlinder, een typische dijkvlinder 2 Vlindervriendelijk, oftewel insektvriendelijk beheer is iets van de laatste tijd. Een goede zaak. Meer insekten betekent meer kans op bestuiving - meer zaden - meer bloeiende planten - meer nektaraan- bod - dus nog meer insekten - meer insekten en zaadeters - meer voedsel voor - dus meer amfibieën, kleine zoogdieren en vogels etc. Deze toenamereeks gaat natuurlijk niet altijd op omdat er meer faktoren van invloed zijn op de toename van plant en diermaar toch. Van veel vlindersoorten bevinden eieren, rupsen en poppen zich het gehele jaar boven maaihoogte. Ook diverse kevers-, spinnen, zweefvliegen-, en bijensoorten overwinteren in holle sten gels of oude zaaddozen. Dit maakt ze uiterst kwetsbaar. Voor de beheerder is het dus zaak om daar rekening mee te houden. vlindervriendelijk maaien In september 1993 is een begin gemaakt met het vlindervriendelijk maaien van 700 meter spoortalud ter hoogte van Groote Abeele bij Oost-Souburg. De vlinderwerkgroep Midden-Zeeland (onderdeel van de Vlinderstichting) en de Werkgroep Landschapsverzorging Walcheren (onderdeel SLZ) werken hier samen. Reeds enkele jaren tel ik regelmatig vlinders langs dit spoordijkdeel. De omstandigheden zijn hier gunstig: een lint in het landschap met beschutting tegen westenwinden en een goede bezonning. Het steile talud (zand/grond mengsel zavel) zorgt voor een warm microkli maat. Langzaam maar zeker verruigde dit gedeelte echter. Het neergeslagen gras verstikte de vegetatie en wilde kruiden kunnen dan nauwelijks meer kiemen. Gevolg is een monotone ruigte met nauwelijks bloemen waarin ook het aantal soorten dagvlinders zal verminderen. De bedoeling is dat hier door gefaseerd maaien en afvoeren nektar- en waardeplanten (voedselplanten voor de rupsen) en vlindersoorten die schrale plaatsen prefereren weer terugkeren of toenemen. 3 De Boom In 1-95 De Boom In 1-95

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1995 | | pagina 3