Rups gevonden, wat te doen? Aan de wandel Zeer regelmatig worden wandelaars geconfronteerd met een plotse ling overstekende grote rups. Vaak gaan rupsen, wanneer ze hele maal volgroeid zijn, op zoek naar een geschikte plaats om te verpoppen. Ze kunnen dan behoorlijke afstanden afleggen in een rappe wandelpas. De zwarte harige rupsen van beervlinders kom je vaak tegen. De netelige haren worden als bescherming gebruikt in het omhulsel waarin de rups verpopt. De verpopping vindt plaats in de grond of in het strooisel boven de grond. Ook komt men wel eens de gladde joekels van van pijlstaartvlinders tegen met dat typische 'staartje'. Mee naar huis U kunt in alle gevallen de rups met rust laten, maar u kunt 'm ook meenemen en thuis in een bakje laten verpoppen. Zorg dat er in het bakje iets vochtige turfmolm of potgrond aanwezig is en enkele takjes. Veel nachtvlinders verpoppen in de grond en andere (dag vlinders) weer aan een stengel. Het is ook heel goed mogelijk dat u rupsen vindt die aan een plant zitten te vreten. Deze zijn dan vaak nog niet volgroeid en kunt u thuis dan verder opkweken. Hierbij moet u wel zorgvuldig te werk gaan. Kweek slechts een paar rupsen van dezelfde soort bij elkaar op in een ruimte. Rupsen zijn soms kannibalen, die van de Hyena eten zelfs hun soortgenoten op. Iedere dag moet u vers voedsel geven, het liefst van de plantsoort (waardplant) waar u de rups op gevonden heeft. U moet de rupsen zelf laten overstappen van de oude takjes of blaadjes of anders met een kwastje zachtjes overve- gen. Een lichte beschadiging is al dodelijk voor de rups. Het is handig om stengeltjes met blad in een met water doordrenkte prop keukenpapier te steken en daar alluminiumfolie rond te doen. Zo blijven de blaadjes knapperig vers voor de hongerige rupsen. Iedere dag moet u de uitwerpselen verwijderen. Anders gaan de rupsen dood door schimmels of bacteriën. 14 Horregaas tegen sluipwespen Het bakje of een emmer, waar u de rupsen in opkweekt, moet aan de bovenkant opengelaten worden. U moet er horregaas overheen spannen om te verijdelen dat ze weglopen maar vooral om te voorkomen dat er sluipvliegen (brakvliegen) of sluipwespen in komen om eitjes in de rupsen of poppen te leggen. Ik heb het zelf al meegemaakt dat er in plaats van een mooie vlinder een Sikkel wesp (Ophion luteus) uit een vlinderpop te voorschijn kwam in het voorjaar. Zet de bak op een lichte plek, maar nooit in de zon. Takjes in de emmer kunnen door de uitkomende vlinders worden gebruikt om op te klimmen en rustig hun vleugels 'vol te pompen'. Voorkom het volledig uitdrogen van de bak, maar te nat is nog erger, vanwege schimmels en bacteriën. Heeft de rups zich eenmaal verpopt dan zet u het geheel op een plaats met ongeveer de buitentemperatuur, een koele schuur of onder een afdak. Laat u de poppen in het verwarmde huis dan komen de vlinders zeker te vroeg uit en kunt u ze eigenlijk niet buiten vrijlaten. Koolwitjes Heeft u interesse in vlinders kweken dan is het verstandig om te beginnen met koolwitjes of vosjes. Zeker voor kinderen is het zeer boeiend om het hele proces te volgen en de vlinders op een mooie dag samen vrij te laten. De Vlinderstichting kweekt speciaal voor basisscholen koolwitjes. Het hele jaar rond, om tegelijkertijd eitjes, rupsen en poppen af te kunnen leveren. De verzending begint natuurlijk pas in het voorjaar. Met grote gevonden rupsen kunt u altijd terecht bij de Vlinder werkgroep Midden-Zeeland, er zijn leden die zich gespecialiseerd hebben in het kweken van vlinders. Anton Baaijens 15 De Boom In 1-95 De Boom In 1-95

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1995 | | pagina 9