Wat op het eerste gezicht een vrij monotoon graslandgebied was, blijkt, zeker na de deskundige uitleg van Arnold, een ongelooflijk afwisselend geheel te zijn, met hoogtes, laagtes, plekken met veel zout of juist minder zout, zware kleigronden of lichtere zanderige stukken, natte of juist drogere stukken. Die afwisseling is door de natuur uiteraard al lang ontdekt en het gebied is bijvoorbeeld bekend voor zijn grote aantallen weidevogels die er broeden en de eveneens belangrijke aantallen ganzen die er in de winter fourage- ren. Ook op het gebied van planten is er veel te beleven. We kwamen onder andere Reukgras, Zeeaster, Melkkruid, Zilte rus, Hertshoornweegbree, Grote ratelaar, Zeekraal, Aardbeiklaver, Schorrezoutgras en een veedrinkput vol Zilte waterranonkel tegen. vip cursus/excursieprogramma 95/96 eind oktober: plaggen duinvallei Schouwen week vóór kerst: knotten in Zeeuws Vlaanderen met cursusochtend j|) eind februari: dagje fruitbomensnoeien, vervolgsnoei en jonge bomen eind april: aandacht voor weidevogels Deze excursies en werkdagen zijn speciaal bedoeld voor de deelnemers van de Vrijwillige Landschapsonderhoud Ploegen. Enige tijd voor deze dagen krijg je meer informatie van je werkgroepleider. 18 Meest bijzonder was wel het Muizestaartje aan verschillende ingan gen van de weilanden waar het vee de grasmat flink had stukge trapt. We hadden ook nog graag Bronkruid, Fijn goudscherm en Draadklaver gezien, maar helaas. Dat tussen de middag de horeca van Yerseke een flinke omzetstij ging te zien gaf mag voor zich spreken en met vernieuwd enthousi asme zette de groep zich aan voor het middagprogramma: een bezoek aan de Breedsen Dijk langs de Kaarspolder aan de noordzij de van de Yerseke Moer. Het zuidtalud van deze dijk wordt al enige jaren door ons team gemaaid en het is nu een keer leuk om naar het resultaat van al die noeste arbeid te kijken. Dat resultaat mag er zijn. Vooral de meest steile stukken (die dus het lastigst te maaien zijn!) blijken voor allerlei planten een geschikte groeiplaats te zijn. Om maar de meest bijzondere te noemen: Gewone agrimo- nie, Zeegroene zegge, Gewone bermzegge, Kleine zandkool, Echte kruisdistel, Glad walstro, Aardaker, Gewone veldbies, Kattedoorn, Wilde marjolein, Knolboterbloem, Kleine ratelaar, Liggende klaver en Geelhartje. Ook Moeslook zou er moeten staan, maar konden we niet met zekerheid determineren. Het zijn allemaal bijzondere soorten en Marjolein, Agrimonie, Kleine ratelaar en Geelhartje zelfs 'Rode-lijst' soorten. Je kunt gerust stellen dat zodra je zou stoppen met maaien dat dan de verruiging van de dijk toeneemt waardoor genoemde soorten binnen enkele jaren zullen verdwijnen. De enige conclusie is dan ook dat het huidige beheer goed is. Doormaaien dus! Peter Maas De Boom In 2-95 De Boom In 2-99

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1995 | | pagina 11