Boekbespreking Knotbomen Knotbomen Over het meest karakteristieke landschapselement in Nederland, de knotboom (meestal is dit de knotwilg), is in april een informatief en illustratief boekje verschenen. Knotwilgen horen bij Nederland en dan vooral bij het rivieren landschap. Ze zijn bijna net zo beroemd als molens, kaas of tulpen. Toch kom je ze ook over de grens tegen. Het knotten van wilgen vormde in veel streken een manier om aan gebruikshout te komen. Hoewel de oorspronkelijke functie verloren is gegaan, zijn knotbo men nog steeds waardevolle landschapselementen. Ze laten zich bovendien goed combineren met de primaire agrarische functie van de gebieden waar ze voorkomen. Toen de bomen in het slop dreigden te raken, kwamen overal groepen op die zich het lot van de knotbomen aantrokken. Vele bomen zijn sinds die tijd weer mooi opgeknapt, maar om te zorgen dat er in de toekomst ook nog van genoten kan worden, moeten tijdig nieuwe bomen geplant worden. De actie "Knokken voor knotten" die in 1993 gehouden werd, leverde veel nieuwe bomen op. In Zeeland zijn tijdens de actie ruim 2500 bomen geplant. 24 Het boekje "Knotbomen" geeft een aardig overzicht van het aan planten van bomen en wat met het hout van de knotwilg kan worden gedaan. Nieuwe toepassingen zijn bijvoorbeeld gevlochten schermen van wilgetenen als tuinafscheiding of het gebruik als oeverversteviging. Het is een boekje voor iedere eigenaar van knotwilgen en voor iedere knottende vrijwilliger. yU 25 De Boom In 2-95 A De Boom In 2-95 "Knotbomen" is te bestellen bij Landschapsbeheer Nederland, Nieuwegracht 15, 3512 LC Utrecht (tel.: 030 340777). Het boekje kost f 6,50 plus f 4,~ verzendkosten. Ook is het te koop in de voorlichtingskraam van SLZ op de Open Boomgaarddag, of op het SLZ-kantoor te Goes. Je hoeft dan natuurlijk geen verzendkos ten te betalen.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1995 | | pagina 14