Open boomgaarddag De actie wordt gelanceerd op zaterdag 7 oktober a.s. via een open dag in de Hollandsche Hoeve bij Goes. We willen daar veel publiek trekken om kennis te laten nemen van het fenomeen boomgaard en van de werkzaamheden die er zoal in en aan de bomen worden uitgevoerd. De burgemeester van Goes, Drs. D.J. van der Zaag geeft het officiële startsein waarna er een scala van activiteiten in de boomgaard worden opgezet. Het belooft een gezellig geheel te worden met bijvoorbeeld vrijwilligers druk doende in de bomen, veel informatiestands rondom het thema fruit of boomgaard, demonstraties klimtechnieken, enttechnieken, sappersen, fruitschik- ken, enz. Op het fruitspreekuur kan men terecht met alle vragen over fruitteelt (maar of ze ook beantwoord worden...?) of over oude rassen. Er zij excursies door de boomgaard over wat het beheer van een hoogstamboomgaard zoal inhoudt. Kunstschilders geven hun impressie van de boomgaard en een klein muziekgezel schap zorgt voor de muzikale omlijsting. Ook de gastronomische kant van de zaak wordt niet vergeten. Zo zullen er natuurlijk appelflappen te nuttigen zijn, of wat dacht je van appelpannekoe- ken. Het Milieu Educatie Centrum organiseert i.s.m. het I.V.N. binnen- en buitenactiviteiten voor kinderen. Zo kunnen kinderen van 8 tot 12 jaar deelnemen aan een 'tassenwandeling' waarbij ze op een actieve manier kennis kunnen maken met de boomgaard. Voor de kleuters is een vergelijkbaar 'kabouterpad' uitgezet. Tot slot zijn speciaal voor deze dag zijn zowel de kinderboerderij en de bijenstal beiden te bezichtigen. De Hollandse Hoeve is niet de enige boomgaard die wordt openge steld. In andere regio's zullen eveneens open dagen worden georga niseerd, zij het op iets kleinere schaal. Tegen de tijd dat ook het programma daarvan rond is, zullen we daarover berichten. Herstel boomgaarden Een tweede belangrijk onderdeel van de actie is het herstel van een aantal boomgaarden in de provincie. De aandacht gaat daarbij uit naar de boomgaard als totaal, dus inclusief een bijbehorende drink put of een omringende meidoornhaag. Oude bomen worden opgelapt via een deskundige snoeibeurt en nieuwe bomen worden ingeboet zodat weer een volle boomgaard ontstaat. We hopen op deze manier minimaal 'n tiental boomgaarden in Zeeland op te knappen. Vanzelfsprekend zal een belangrijk deel van de werk zaamheden door vrijwilligers worden uitgevoerd. Snoeicursus Tot slot wil de actie Houd de Bongerds Hoog bereiken dat eigena ren van hoogstamfruitbomen zich de kennis van het snoeien weer eigen maken. De kennis is veelal verloren gegaan en mede daardoor blijft het onderhoud achterwege en gaat de gezondheid van de bomen zienderogen achteruit. Hoewel we met vrijwilligers een deel van het achterstallig onderhoud kunnen wegnemen is het natuurlijk toch van het grootste belang dat een eigenaar zelf ook het een en ander kan doen. Een cursus kan dit hopelijk stimuleren. De theorie zullen we wat uitvoeriger aanpakken dan gebruikelijk op onze snoeicursussen. Onze collega's uit Limburg hebben een pracht van een cursusmap samengesteld die we daarbij kunnen gebruiken. Meedoen Een artikel als dit kan niet besluiten zonder een oproep om mee te doen, dat heb je natuurlijk al gevoeld. Natuurlijk is iedereen bijzonder welkom op de Open Boomgaarddagen. Hoe meer men sen hoe meer vreugd is hier zeker van toepassing. Snoeien van een hoogstam of het planten ervan, welnu, ook daar zijn handjes voor nodig, of wil je misschien eerst (weer) eens de cursus volgen. Alles kan, alles mag, verdere informatie bij Marianne Lundahl of onder staande, te bereiken op kantoor SLZ. Peter Maas De Boom In 2-95 De Boom In 2-95

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1995 | | pagina 4