Project Weidevogelbescherming Even voorstellen Per 1 mei ben ik, Marianne Lundahl, bij SLZ in dienst gekomen als coördinator weidevogelbeheer. Na in 1985 een hoveniersopleiding afgerond te hebben, heb ik in de daaropvolgende jaren op verschillende plaatsen gewerkt en gereisd in binnen- en buitenland. Als "buitenmens" ben ik op diverse plaatsen werkzaam geweest in de groensector, tuinbouw en landbouw. In 1990 besloot ik weer te gaan studeren. Dit werd een opleiding milieukunde in Deventer, die ik in 1994 heb afgerond met als afstudeerrichting natuur- en landschapsbeheer. Als tijdelijk ecologisch medewerker kon ik na mijn afstuderen direct aan de slag bij Provincie Zeeland, waar ik me onder andere bezighield met zaken als bermbeheer, maken van inrichtingsplannen en inventari saties van flora. Wat ga ik doen bij SLZ? Het is de bedoeling dat ik een vrijwilligersnetwerk op ga zetten, dat in samenwerking met boeren moet gaan zorgen voor de be scherming van weidevogels in Zeeland. Een leuke opgave, omdat er tot dusver op dit vlak nog weinig ondernomen werd. kluut Project Vrijwillige Weidevogelbescherming Mijn aanstelling heeft alles te maken met het landelijke Project Vrijwillige Weidevogelbescherming. Dit project is in 1994 van start gegaan en zal doorlopen tot 1998. Het is opgestart door het Minis terie van Landbouw, natuurbeheer en Visserij. De uitvoering van het project ligt in handen van de provinciale stichtingen voor landschapsbeheer. Het project richt zich met name op de bescher ming van weidevogels in gebieden buiten reservaats- en beheersge bieden. 6 Aanleiding voor het opstarten van dit project is het feit dat deze vogels door landbouwkundige ontwikkelingen steeds minder kans krijgen om succesvol jongen groot te brengen. Bedreigingen zijn bijvoorbeeld vroeg en massaal maaien in weidegebieden en schoffe len in akkerbouwgebieden. Doel van het project is verliezen aan eieren en jongen zoveel mogelijk te beperken en om ervoor te zorgen dat zoveel mogelijk boeren in hun bedrijfsvoering rekening houden met weidevogels. Vrijwillige weidevogelbescherming is een van de middelen om dit doel te bereiken. Deze bestaat uit nestbescherming gedurende de broedperiode. Dit betekent dat in overleg met de boer, van tevoren de nesten gelokaliseerd en gemarkeerd worden. De hulp van vrij willigers is daarbij onmisbaar, omdat de meeste boeren het juist in deze tijd van het jaar heel druk hebben. Om zelf nesten op te sporen is dan geen tijd. De boer houdt vervolgens rekening met de gemarkeerde nesten bij zijn activiteiten op het land. Hij zal bijvoor beeld om de gemarkeerde nesten heen maaien, zijn schoffelmachine optillen of zelfs zijn werkzaamheden uitstellen. Door de vrijwilli gers wordt bijgehouden welke gebieden welke soorten nestbescher ming hebben gekregen en wat de broedresultaten zijn. 7 De Boom In 2-95 De Boom In 2-95

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1995 | | pagina 5