;jj |i| Vrijwillige weidevogelbescherming in Zeeland In Zeeland zal de nadruk niet alleen liggen op de echte weidegebie den, zoals de poelgronden op Walcheren en de Bevelanden, maar juist ook op de vele akkerbouwgebieden, met name in Zeeuws Vlaanderen. Zeeland neemt op dit punt landelijk gezien een aparte plaats in; naar verhouding zijn hier veel meer akkerbouwgebieden dan in de rest van Nederland. Gestreefd wordt naar 2.500 - 5.000 ha beschermde oppervlakte. Hiervoor zullen ongeveer 100 tot 200 vrijwilligers nodig zijn. De aandachtssoorten zijn Tureluur, Kluut, Scholekster, Kievit, Grutto en indien mogelijk Veldleeuwerik, Graspieper en Gele Kwikstaart. Voorlopige resultaten seizoen 1995 Met een groep van inmiddels 21 vrijwilligers zijn we dit jaar midden in het broedseizoen van start gegaan. In vier regio's zijn we actief geweest: Walcheren, Bevelanden, Zeeuws-Vlaanderen en Schouwen-Duiveland. Totaal is ruim 400 ha bezocht, waarvoor de nodige contacten zijn gelegd. 90% van de bezochte gebieden bestaan uit grasland en 10% uit akkerland. Bijna 180 nesten zijn in deze gebieden geregistreerd. Circa 100 nesten hebben een vorm van bescherming gekregen; uitsluitend markeren, verleggen, omheen gemaaid, omheen geschoffeld, container geplaatst bij het spuiten, terugleggen of werkzaamheden uitgesteld. Voor een startjaar mogen we dus niet klagen! Op een enkeling na reageren de meeste boeren positief op de actie en zullen volgend jaar weer meedoen. scholekster 8 isjafes j j| tureluur Seizoen 1996 Ook in 1996 willen we onze beschermingsactiviteiten voortzetten en uitbreiden. Wij zoeken daarom nog steeds naar nieuwe vrijwilli gers en boeren die mee willen doen. Via cursus/informatieavonden wordt het een en ander uitgelegd over weidevogelbescherming als voorbereiding op de echte velddagen. Het is niet zo dat je al van alles van vogels af moet weten; dit is wel erg handig, maar niet strikt noodzakelijk. Weidevogelbescherming vindt plaats vanaf eind maart tot juli. In principe ben je 1 keer per week 4 a 5 uur bezig. Het kost dus behoorlijk wat tijd, maar als je weet dat 70 tot 80% van de beschermde nesten uitkomt tegenover 100% verlies bij helemaal niets doen, dan besef je waar je mee bezig bent! Wie mee wil doen aan praktische weidevogelbescherming kan zich als vrijwilliger aanmelden. Je krijgt dan in ieder geval een informa tiepakket. Ook voor vragen ben ik overdag bereikbaar op 01100 - 30936 (na 10 oktober: 0113 - 230936). Marianne Lundahl (tekeningen: Awie de Zwart) 9 De Boom In 2-95 De Boom In 2-95

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1995 | | pagina 6