Landschapsbeheer in het nieuws Vleermuis vindt stekkie in bunker Met Wim (die ongelooflijk bruin is) heb ik het over de stad Deven ter gehad. Ik studeer in Deventer en woon daar ook. Ik wil Jan veel succes toewensen met de cursus die hij gaat volgen en René veel succes met beleggen, ook al is het alleen een spel. Serge was erg verbrand, ondanks regelmatig smeerwerk van mij en ging daarom waarschijnlijk een zware nacht tegemoet. De klus was om 3 uur geklaard en al het maaisel lag netjes op rillen. Na een aan onszelf gegeven verdiend schouderklopje gingen we weer op huis aan. Het werken op een helling is niet gemakkelijk en de vrijwilligers verdienen daarom alle respect. Ik heb een leuke dag gehad en ben 's avonds enigszins verbrand en aangetast door brandnetels in bed gestapt. Inrichten van de bunkers Als alles uitgevoerd wordt zoals ik aanbevolen heb, dan worden voor de inrichting van de bunkers vrijwilligers en banenpoolers ingezet. Dit komt neer op metselen, boren, bevestigen van gaas en schuilplankjes, opruimen van de bunker en in de omgeving van de bunker moet geplant worden. De hulp van de vrijwilligers en banenpoolers is onontbeerlijk om het project door te laten gaan. Hopelijk lijkt het jullie leuk om hieraan mee te werken en zo winterslaapplaatsen te maken voor vleermuizen. De bescherming van deze leuke en nuttige zoogdieren is noodzakelijk, want ze gaan nog steeds in aantal achteruit. Alvast bedankt! Met de hartelijke groeten van Jessica de Olde stagiaire 14 Vrijwilligers Steltkluut richten onderkomen in met hulp Staatsbosbeheer De Boom In 2-95 De Boom In 2-95 Sterstenen en juten zakken moeten volgens Lucien Calle van de Steltkluut vleermuizen naar de bunker lokken. FOTO WIM KOOIJMAN Van onze verslaggever Kloostcrzande - Een dezer dagen znl de Hontenissor bnmdwi'i'r ilc pas ingerichte vleermuizenbunker aan de Hoek en Bosch in Klooster- zande twintig centimeter onder water zetten. Pan pas is de bunker echt unaal klaar voor ontvang; de vleermuizen. Maar zekerheid of ze daadwer kelijk de bunker als rustplaats kiezen, is er volgens L. Calle van de Steltkluut niet. „Die zekerheid heb je nooit. Mis schien dat er volgende week al vleermuizen zitten, misschien pas over een jaar of nog lan ger." Het initiatief de bunker in Kloostcrzande zo in te richten dat vleermuizen er kunnen overnachten en rusten, komt van natuurbeschcrmingsvereni- ging De Steltkluut en Staats bosbeheer. Waarom Calle: „Het is een bekend gegeven dat vleermuizen het moeilijk heb ben en hel nog moeilijker krij gen. Uorzuuk is dal er steeds meer oude gebouwen en schu ren. die vleermuizen als schuil plaats kiezen, afgebroken wor den. Daarvoor komt nieuw bouw in de plaats en die is veel beter afgesloten, waardoor vleermuizen niet naar binnen kunnen." Daarom besloten De Steltkluut en Staatsbosheer de vleermui zen een handje te helpen. Staatsbosheer heeft gezorgd voor de materialen die nodig zijn de bunker in te richten, vrijwilligers De Steltkluut ver richtten het werk. De bunker is te vinden aan de rand van een landweggetje, even buiten de bebouwde kom van Kloosterzande, onder de grond. De bunker staat er sinds vlak na de oorlog. Er bovenop stond de enkele jaren geleden afgebroken verdedegingstoren van de Bescherming Burgerbe volking (BB). Vrijwilligers hebben onlangs de bunker klaargemaakt voor ont vangst van de vleermuizen. De bunker is twee bij vier meter groot, en bevat ook twee venti- latieruimtes van elk een kubie ke meter. Ze zijn schoonge maakt en ontdaan van twee kuub grint. Er hangen sierste- nen en juten zakken, die de vleermuizen houvast bieden. „Want aan de gladde binnen muren van de bunker hebben de vleermuizen niets. Daar kunnen ze zich niet aan vast klemmen," vertelt Calle. De bunker voldoet zo aan alle voorwaarden voor een aange naam verblijf. „Er zijn vol doende vleermuizen in de om geving, zoals de dwerg-, water en grootoorvleermuis en de laatvlicger. Ze moeten het kun nen vinden. Er is een klem invlieggat gecreëerd en de ruimte binnen is goed qua tem peratuur. vochtigheid en rust. Bovendien kan het er niet vrie zen lie brandweer zorgl Vlier bodempje water omdat de vleermuizen alleen in vochtige ruimtes kunnen overleven. Nu is het wachten op de vleer muizen. Volgens Calle kunnen er wel honderd een plekje vin den. „Maar met tien zijn we ook al blij Vleermuizen kun nen de bunker gebruiken als winterverblijf, als ze jongen hebben in het voorjaar en als overnachtingsplaats in de ove rige periodes van het jaar De beesten wisselen door het jaar heen regelmatig van plek Mocht de bunker voldoen, dan sluit Calle niet uit dat er rwt van dit soort vleermuisstekkivs in Zeeuws-Vlaanderen komen „De stichting Landschapsver zorging Zeeland Hl,Ooi/nok' momenteel of indole bunKois ook voor vleet muizen ee.-ihikl gemaakt kunnen winden

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1995 | | pagina 9