Zorgzaam voor hagedissen m Project weidevogelbescherming Resultaten seizoen 1995 PZC ï-\-'oL 16 In het vorige nummer van de "Boom In" (2-95) heb ik dit nieuwe project uitgebreid toegelicht. Heel even heb ik toen ook wat geschreven over de resultaten van 1995. Na veel geworstel met het (landelijk gefabriceerde) computerprogramma staan de resultaten nu eindelijk op een rij. Start mei 1995 In 1995 is het project in april van start gegaan. Dit is in het broedseizoen en midden in de periode dat diverse landbouw activiteiten plaatsvinden. Opti male bescherming is pas moge lijk als al in februari/maart van start gegaan kan worden, voordat de werkzaamheden beginnen. Bovendien zou voorlichting aan boeren en (nieuwe) vrijwilligers dan een grotere rol kunnen spelen. Ondanks deze late start heeft er in 1995 vrijwillige nestbescherming plaatsge vonden. Aantal vrijwilligers en bedrijven Dit jaar zijn er op het gebied van vrijwillige weidevogelbescher ming 14 mensen actief geweest prov. coördinator), verdeeld over 4 regio's: Bevelanden, Schouwen-Duiveland, Walcheren en Oost Zeeuws Vlaanderen. Dit zijn vier van de zes regio's waar de Stich ting uiteindelijk naar toé wil streven. De regio's Walcheren en Bevelanden waren aandachtsgebied in 1995. 9 Van de 14 vrijwilligers waren werkzaam in dit gebied. Het totaal aan meewerkende bedrijven bedraagt 20, waarvan 15 bedrijven in Walcheren en de Bevelanden. ^PEVOO^ 17 De Boom In 3-95 van onze verslaggever CLINGE - Levendbarende hagedissen hebben hel tegen woordig moeilijk. Hun leer omgeving wordt van alle kanten aangevallen en het is dan ook niet verwonderlijk dat er in Zeeuws-Vlaanderen nog slechts twee plekken te vinden zijn waar de kleine reptielen voorkomen. Zaterdag kroop een groep van zo'n twintig jonge en volwas sen leden van de natuurbe schermingsvereniging De Steltkluut vroeg uit de veren om het leefgebied van de ha gedissen aan de Waterstraat tussen Hulst en Clinge wat op te schonen. Op het voorma-' lige spoorwegtracé van de lijn Mechelen-Temeuzen, dat loopt langs de .Waterstaat, werden bomen, braamstrui ken en andere welig tierende bosschages weggezaagd en weggehaald. Woordvoerder L. Calle: „Op tal van plaatsen in Zeeuws- Vlaanderen zijn de oude spoorwegrestanten verdwe nen. Op deze plek niet. maar in de loop der jaren is het spoorwegvak danig overwoe kerd. De wildgroei van plan ten vormt echter een bedrei ging voor de typische planten en dieren die oorspronkelijk goed in zo'n gebiedje gedij den. We hebben nu wat meer open plekken gemaakt zodat het odrspronkelijke leefrnl- lieu voor cue specineke plan ten en de hagedissen weer hersteld is. Hopelijk heeft dat ook weer positieve effecten voor de populatie." Calle voelde er weinig voor om meer duidelijkheid te ver schaffen over het exacte leef gebied van de hagedisjes en het aantal dat er nabij het bos van Staatsbosbeheer in Hulst leeft „Op het dekzandgebied langs de grens komen de le vendbarende hagedissen slechts nog op twee plaatsen voor. Als het precies bekend wordt zijn er altijd mensen die er op uit trekken om ze te van gen. Daar is niemand mee ge diend, maar het gebeurt he laas", aldus de natuurbe schermer. Leden van De Steltkluut schonen een terrein bij Clinge, één van de schaarse plekken waar nog hagedissen voorkomen. foto Charles Strijd De Boom In 3-95

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1996 | | pagina 10