Oppervlakte/landtype Bij elkaar is ongeveer 429 ha afgelopen. Het blijkt dat 52,3% uit grasland bestaat en 47,7% uit akkerland. Akkerland bestond voor het merendeel uit percelen met bieten. In de tweede plaats betrof het aardappels en maïs. Aantal nesten In totaal zijn 201 nesten opgegeven van Bontbekplevier, Grutto, Kievit, Kluut, Scholekster, Tureluur en Waterhoen. Nestbescherming van Kluut-kolonies bleek zeer zinvol, mede door de grootte van de kolonies, zelfs in een Relatienota-gebied. Elders in het land is hier geen of heel weinig ervaring mee. Zeeland kan wat dat betreft een pioniersfunctie vervullen. Verdeling naar regio's: Bescherm ingsactiviteiten Vormen van toegepaste nestbescherming: uitsluitend markeren, verleggen, omheengemaaid, omheengeschoffeld, container geplaatst bij het spuiten, terugleggen of werkzaamheden uitgesteld. Markeren op bouwland ter bescherming tegen schoffelen kwam het meeste voor. Hoofdzakelijk vanwege de lengte van het gras bij de start van het project, heeft bescherming op grasland dit jaar nauwelijks plaatsgevonden. 18 Totaal 109 nesten zijn tijdens onkruidbestrijdingsmaatregelen beschermd. Er zijn drie nestbeschermers geplaatst, 14 nesten zijn tijdens maai- werkzaamheden ontzien en 13 nesten zijn tijdens het bemesten beschermd. 75 Nesten zijn alleen geregistreerd. Bescherming in de zin van markeren was uiteindelijk niet nodig, omdat de werk zaamheden uitgesteld werden of toch al niet plaats zouden vinden op die percelen. De beschermde nesten zijn nesten van de soorten Kluut, Scholek ster, Kievit en Grutto. Verdeling per regio: Bevelanden Hier hebben 23 nesten bescherming gekregen omdat onkruid- bestrijding plaats moest vinden op de percelen. 39 nesten hebben geen vorm van bescherming gekregen. Schouwen Hier hebben 81 nesten bescherming gekregen omdat onkruid- bestrijding plaats moest vinden op de percelen. Er is één nestbeschermer geplaatst. 4 nesten zijn uitsluitend waargenomen. Walcheren Er is naar opgave één nest gespaard tijdens maaiwerkzaamheden. Er zijn twee nestbeschermers geplaatst. 32 nesten zijn alleen geregistreerd. Oost Zeeuws Vlaanderen Hier hebben 5 nesten bescherming gekregen omdat onkruidbestrij- ding plaats moest vinden op de percelen. 13 nesten zijn tijdens het bemesten en nog eens tijdens het maaien ontzien. 19 De Boom In 3-95 Regio aantal nesten soorten (in afnemend aantal) Bevelanden 62 Kievit. Grutto. Kluut. Scholekster Schouwen-Duiveland 86 Kluut, Scholekster, Kievit, Bontbekplevier Walcheren 35 Kievit, Scholekster, Tureluur, Grutto, Waterhoen Oost Zeeuws Vlaanderen 18 Kievit. Kluut De Boom In 3-95

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1996 | | pagina 11