Uitkomstresultaten en verliesoorzaken Registratie van resultaten vormt een belangrijk onderdeel van de vrijwilligersactiviteiten. Het blijkt tevens de moeilijkste te zijn. In de komende cursus zal hieraan extra aandacht besteed worden. Van 45 nesten is bekend hoe de uitkomst is geweest. Hiervan is 57,8% uitgekomen, 26,7% is gesneuveld door predatie, 2,2% door bewei ding gesneuveld en 13,3% is verlaten. De uitkomstpercentages per soort variëren van 42,9% tot 100,0%. Door slechte weersomstandigheden in de tweede week van juni is ondanks de getroffen beschermingsmaatregelen een groot deel van de jongen "verongelukt". Dit werd met name geconstateerd in de Klutenkolonie op Schouwen. 19% Gedurende de wintermaanden 1995/1996 worden door de coördinator diverse lezingen gegeven voor geïnteresseerden, Vogel werkgroepen en regionale landbouworganisaties. Er is een startavond voor de bestaande vrijwilligersgroepen in maart. Op deze avond wordt besproken hoe, waar en wie het veld in gaan. Verder staan er voor 1996 de volgende zaken op het programma: Landelijke weidevogeldag/landelijke fietsdag zaterdag 11 mei 19% Er komt een "Landelijke Weidevogeldag" die samenvalt met de landelijke fietsdag van de ANWB/VW/NBT. Op enkele langs de fietsroutes gelegen boerderijen zullen stands aanwezig zijn met informatie over het vrijwillig weidevogelbeheer (en over SLZ algemeen). Verder valt te denken aan demonstraties over hoe nesten te localiseren zijn en gemarkeerd kunnen worden, al dan niet gecombineerd met een uitgebreider boerderij bezoek. Om alvast te noteren dus! 20 Cursus In maart gaat een cursus "Vrijwillig weidevogelbeheer" van start, waar zowel vrijwilligers als agrariërs zich voor op kunnen geven. Dit betekent dat er in 1996 in vier regio's een cursus weidevogelbeheer wordt opgezet: Bevelanden (maart) Walcheren (maart/april) Zeeuws Vlaanderen (april) Schouwen-Duiveland (april/mei). De voorlopige opzet van de cursus bestaat uit twee avonden theorie en één ochtend praktijk (een zaterdag): Door het volgen van deze cursus krijgt iedereen in principe vol doende basiskennis mee om dit seizoen daadwerkelijk in het veld van start te gaan. Er wordt zoveel mogelijk gestreefd naar het onderbrengen van nieuwe cursisten bij reeds draaiende groepen. Er wordt van de nieuwe cursisten een eigen bijdrage verwacht van ca 20,-, dit is inclusief het cursuspakket. 1 Opgeven voor de cursus en/of aanmelden als vrijwilliger kan bij Marianne Lundahl op het kantoor in Goes. Graag opgave vóór 1 maart 1996. 21 De Boom In 3-95 De Boom In 3-95 1 e avond 2e avond zaterdagochtend algemene inleiding wat zijn weidevo gels? historie weidevo gels ecologie, gedrag weidevogels in Zeeland agrarische knelpun ten waarom actief wei devogelbeheer/wel ke vormen lokaliseren nesten nestbescherming resultaten 1995: gebieden excursie/praktijk dag naar gebied waar vrijwilligersgroep werkzaam is eer ste kennismaking met zelf lokalise ren en markeren

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1996 | | pagina 12