Redactioneel 20 jaar plantengroei in knotwilgen Iets later dan gebruikelijk, is hier dan weer een nieuw nummer van 'De Boom In'. We noemen dit nummer 3 van 1995, zodat het idee dat ons kontaktblad voor vrijwilligers ieder jaar drie maal ver schijnt, gehandhaafd blijft. Zo zal, als alles volgens plan verloopt, in mei nummer 1 van 1996 verschijnen, in september nummer 2 en zo ongeveer voor de kerstvakantie nummer 3. In dit nummer veel aandacht voor dieren die je in het zeeuwse landschap tegen kunt komen. Weidevogels, mollen, padden en kikkers worden er onder de loep genomen. Maar ook de planten komen aan bod, in het artikel op blz. 3 bijvoorbeeld. Het is verbazingwekkend hoeveel verschillende planten wel niet hun groeiplaats vinden in een knotwilg! Zoals gebruikelijk in het laatste nummer van het jaar, vindt je in de agènda achterin een overzicht van de activiteiten' van Zeeuwse vrijwilligersgroepen. Ook de volgende gezamenlijke werkdag voor de deelnemers van de VLP's op 27 februari wordt in deze rubriek aangekondigd. We wensen je veel leesplezier en (kan dat nog?) een heel gelukkig nieuw jaar met veel werklust toe! 2 (artikel overgenomen uit: Steltkluut 95/6) Het is bekend dat knotwilgen, vooral oudere bomen, aan veel plantensoorten een groeiplaats kunnen bieden. Twee lokaties in Oost-Zeeuws Vlaanderen werden in 1974 door Mare Buise op plantengroei geïnventariseerd. Nu, 20 jaar later, is deze inventarisatie herhaald. Steenovens en Mauritsfort Twee kleine gebiedjes, hun schoonheid en natuurwaarde met name te danken aan de begroeiing met knotwilgen. Mauritsfort, inder daad een restant van een fort, daterend uit de 80-jarige oorlog, gelegen even ten zuiden van Hoek. Steenovens, waar ooit eens met ter plaatse gewonnen klei, stenen gebakken werden, ten zuiden van Zaamslag. Beide lokaties staan reeds lang op het aktiviteitenschema van de Steltkluut. Al in de winter van '71/'72 gingen we aan de slag in de Steenovens. Het jaar daarop, in de winter van '72/'73 werden de knotwilgen aan Mauritsfort geknot. Sindsdien zijn de bomen op beide lokaties geregeld onderhouden. 73 bomen in 1974 In 1974 waren er in totaal 73 bomen: 29 knotwilgen in Mauritsfort, 42 knotwilgen en 2 knotpopulieren aan de Steenovens. Per iedere afzonderlijke boom werden alle hogere planten genoteerd. De bomen aan de Steenovens omschreef Mare als van middelbare leeftijd en ze verkeerden in een florissante staat. Voor het laatst geknot in '71/'72. Opvallend was toen het massale voorkomen van Bitterzoet en enige soorten grassen. Verder waren Meidoorn, Hondsroos en Vogelmuur goed vertegenwoordigd. Opvallende soorten: Hop, Mannetjes varen en Eikvaren. 3 De Boom In 3-95 De Boom In 3-95

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1996 | | pagina 3