De bomen aan Mauritsfort waren van dezelfde leeftijd, maar zagen er verwaarloosd uit. Voor het laatst geknot in '72/'73. Ook hier was 'gras' het meest voorkomend, samen met Fluitekruid en braam. Over het algemeen was de plantenrijkdom aanzienlijk minder uitbundig dan bij de Steenovens. Vermeldenswaard was het voorkomen van Mannetjesvaren. 55 bomen in 1994 Het aantal bomen dat we er nu nog aantreffen bedraagt 55: 20 knotwilgen op Mauritsfort, 34 knotwilgen en 1 knotpopulier aan de Steenovens. Verreweg de meeste bomen laten zich nu omschrij ven als oud tot zeer oud en in vele gevallen is het binnenste van de bomen door vermolming totaal verdwenen. De bomen aan de Steenovens zijn in de winter van '93/'94 nog geknot zodat er ten tijde van de inventarisatie de pruik nog zeer bescheiden was. Meest algemene soort is Bitterzoet, samen met Vogelmuur, gevolgd door Hondsroos en Kropaar. Opvallend is het talrijke voorkomen van Kruisbes, soms wel 10 struikjes in één knot. Bijzondere soorten: Gewone eikvaren en Dolle kervel. Voor het laatst geknot in de winter van '91-'92. Hier dus wel een behoorlijke pruik die de knot beschaduwd. Evenals Marc in '74 constateren we ook nu dat de begroeiing hier minder uitbundig is. Echt algemeen is geen enkele soort. Het meest zien we nog Vlier en Kropaar. Ongewone' soorten als Meelbes en Gewone laurierkers trekken nog het meest de aandacht. 4 In onderstaande tabel zijn alle gegevens van zowel Mauritsfort als van Steenovens vermeld. Alle gevonden soorten zijn vermeld en genoemd is het aantal bomen waarin betreffende soort voorkwam. Door de gegevens van 1974 en 1994 direct naast elkaar te zetten is een goede vergelijking mogelijk. Conclusie Er is in 20 jaar tijd het een en ander veranderd. Allereerst het aantal bomen. Op beide lokaties zijn er bomen verloren gegaan, waarschijnlijk gewoon door slijtage en ouderdom. Waren er in '74 totaal nog 73 bomen, 2 decennia later zijn dat er maar 55. Dit is een afname van 24,7 Dus ook al is het onderhoud van de bomen gewaarborgd, dan nog 'boer je langzaam achteruit'. Het aantal soorten wat gevonden is laat zich wat moeilijker verge lijken, met name omdat de groep 'grassen' in '94 intensiever is onderzocht. Wel kun je van de overige soorten veranderingen zien. 5 De Boom In 3-95 De Boom In 3-95

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1996 | | pagina 4