Aktie Paddentrek '95 De raapaktie voor de overstekende padden in Breezand is dit jaar een bijzonder leuke aktiviteit geworden en voor de padden een groot succes. Ondanks de moeilijke start dit jaar door de afwezigheid van Fran cois Kwekkeboom en het dreigende vertrek van Wim Dimmers werd de organisatie weer teruggeschoven naar het Dorpsraadbe- stuur. Na enig zoeken vond ik toch 12 enthousiaste mensen en evenzoveel kinderen, die op zaterdagmorgen 25 maart het graaf werk voor het gaas verzorgden. Kijk, met zo'n club is zoiëts in een wip gebeurd en het is nog leuk ook; in goed 2 uur waren gaas en emmers geplaatst (ondanks een buitje regen). Tussendoor een lekkere kop koffie en limonade voor de kinderen. Er werd een hele kist oliebollen aangerukt van de aktie "Veere helpt Tinca". Dat was voor de Dorpsraad drie vliegen in één klap: een flinke financiële steun voor Tinca, opstarten van het padden rapen en een leuke groepsaktiviteit onder de dorpsbe woners. Zeer aktief waren ook de kinderen van de basisschool, die zowel bij het plaatsen als bij het rapen hebben geholpen. Na het plaatsen van het gaas door de groep mannen kwam de raapgroep in aktie (hoofdzakelijk vrouwen). Volgens rooster haal den ze 6 weken lang elke morgen de padden uit de emmers en - zetten ze over naar de andere kant van de weg. Op 2 dagen vonden we honderd of meer padden in de emmers. Vrouwtjes groot en soms dik van de eieren, de mannetjes een maatje kleiner en vaak stevig vastgeklemd op de rug van hun geliefde. Ook de reacties van de voorbijgangers waren leuk: vaak vragen en sommigen vertelden dat ze er zelf ook overgezet hadden. 8 Duitse jongetjes wilden meehelpen en een Duitse wandelaar ont dekte een reiger die achter onze rug bij de vijver de overgezette beesten stond op te slokken. Een omwonende was zo enthousiast dat hij zich spontaan opgaf als lid. De twijfel over het nut van onze aktie omdat er steeds minder gekwaak uit de vijver klinkt en dat de paddenstand dus wel achter uit gegaan is, kan ik nu weerleggen. Padden kwaken niet om een partner te roepen maar vinden die meestal op hun pad naar de vijver en zitten dan meestal al vastgeklemd aan elkaar. Ze laten alleen een zacht geknor horen. Als er steeds minder gekwaak te horen is dan is het waarschijnlijk niet goed met de kikkers gesteld. We vinden inderdaad zeer weinig bruine kikkers in de emmers en de groene kikker komt pas over enkele maanden. Resultaten De paddentrek houdt ongeveer gelijke tred met het weer. Dit is op de grafiek van de Gewone Pad goed te zien: 1 maart was regenach tig; daarna werd het kouder/guur. Half maart was zonnig en regenachtig; daarna kwamen er enkele dagen met nachtvorst. Eind maart was het weer zacht met enkele koude nachten (28e en 29e). Vanaf begin april trad enige verbetering op in het weer. Jammer genoeg was het weer niet gelijk verdeeld: sommige overzetters hadden vaak koude nachten geringe vangsten); andere hadden meer geluk en vaak zacht weer met grote aantallen padden. Ik hoop dat het eerste de overzetploeg niet heeft afgeschrikt en vol gend jaar weer present zal zijn. grafiek Gewone Pad 9 De Boom In 3-95 In 'De Boom In' nr 3, 1994 stond een kort artikel over de paddenoverzetacties van de Herpetologiscbe Studiegroep Zeeland, we spraken daarbij de hoop uit dat we in een volgend nummer een uitgebreider verslag konden leveren. Nou, dat is gelukt Hieronder volgt een artikel over de actie in Vrouwenpolder, wat eerder verscheen in 'de Poepuul', het blad van de Dorpsraad Vrouwenpolder De Boom In 3-95

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1996 | | pagina 6