De Mol (Talpa europaea) In tegenstelling tot vorig jaar zijn er dit jaar vier Groene Kikkers overgezet. Groene Kikkers komen pas laat uit de winterslaap (omstreeks april). De voortplanting vindt plaats in de maanden mei en juni. De rest van het jaar brengen de dieren, in tegenstelling tot de meeste andere inheemse amfibieën, bijna alleen in en rond het water door. Dit jaar zijn er geen Kleine Watersalamanders overgezet. Omdat de dieren klein zijn, ze kunnen door de openingen van het gaas, is er weinig zicht op het trekgedrag. Gedurende de voortplantingstijd verblijven de dieren ongeveer drie maanden in het water; de rest van het jaar leven ze op het land. In de emmers is tweemaal een Veldmuis gevangen waarvan er één dood was gegaan. Dit zijn natuurlijk vervelende bijvangsten, maar ze zijn moeilijk/niet te voorkomen. Peter van der Vliet en zijn mannen wil ik bedanken voor het opruimen van het gaas en de emmers. Verder de Gemeente Veere voor de medewerking en iedereen die meegeholpen heeft. Franc. W. Castel De overzetploeg liet zich niet afschrikken door het slechte weer! 12 Met de doordeweekse vrijwilligers Noord- en Midden-Zeeland zijn we bezig met elzehakhoutbeheer in het duingebied tussen Vrou wenpolder en Oostkapelle. Wie weet door de trillingen door ons voortgebracht, wordt in het aangrenzend weiland ondergronds gewoel zichtbaar door opgeworpen grond: molshopen. Weet weinig van mollen, op zoek dus. Gebit Insekteneters in Nederland: mol, egel, spitsmuizen (plus nog vleermuizen). Qua lichaamsvorm lijken ze weinig verwant, maar kijkend naar de vorm van het gebit wordt duidelijk waarom ze in één orde geplaatst zijn. Het is een oude groep zoogdieren, waarvan de ogen slecht ontwikkeld zijn; oren en tastzin des te beter. Voorkomen Mollen komen overal voor waar de grond los genoeg is om gangen te graven (niet te los i.v.m. instorting). Voldoende humus moet aanwezig zijn om de mol voedsel te ver schaffen. Van oorsprong bosbewoners zijn mollen in de loop der tijd ook gebruik gaan maken van in cultuur gebrachte gronden. Via grondtransporten en dammenaanleg heeft de mol de Zeeuwse eilanden bereikt; Walcheren in 1871 via de spoorwegdam door het Sloe en rond 1900 Schouwen met materiaal voor dijkaanleg. 13 De Boom In 3-95 De Boom In 3-95

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1996 | | pagina 8